- Dokonana zmiana sposobu użytkowania obiektu przy ul. Kilińskiego 4 (…) na dworzec kolejowy powoduje, że przedsiębiorców posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Naruszenie tego przepisu wywoła skutek prawny w postaci wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wydanych przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie omawianego obiektu – czytamy w odpowiedzi władz miasta na interpelację złożoną w tej sprawie przez gdańską radną PO Beatę Dunajewską.
Przypomnijmy, zgłoszenie o zamiarze dokonania zmiany sposobu użytkowania budynku Galerii Metropolia z centrum handlowego na dworzec z funkcją handlowo-usługową wpłynęło do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiej w Gdańsku w połowie lutego. Choć do przekształcenia obiektu doszło już na początku marca, pojawiły się wątpliwości, czy w związku z zakazem sprzedaży alkoholu na dworcach, nie powinny zostać cofnięte pozwolenia na handel napojami procentowymi w punktach detalicznych i lokalach gastronomicznych, usytuowanych na terenie placówki. Problem jako pierwsza zgłosiła władzom miasta gdańska radna PO i zarazem przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia, Beata Dunajewska.
ZOBACZ TEŻ: Władze SKM: „Sprzedaż biletów w Galerii Metropolia nielegalna”
- Jestem przeciwna zakazowi handlu w niedziele, ale prawo - nawet to, z którym mentalnie się nie zgadzamy - jest prawem i należy go przestrzegać. Myślę, że warto przy próbach „ominięcia” przepisów w ten lub inny sposób pomyśleć o wszystkich konsekwencjach – mówiła w połowie marca na naszych łamach radna Dunajewska.
Głos w sprawie zabrały teraz władze miasta. Jak się okazuje, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku wszczął postępowanie wyjaśniające, w ramach którego wystąpił do dyrekcji Galerii Metropolia o zajęcie stanowiska w sprawie zasad funkcjonowania obiektu przy ul. Kilińskiego 4 po dokonanej zmianie sposobu użytkowania.
- W artykułach prasowych i internetowych pojawiają się sygnały, iż funkcję dworca Galeria Metropolia pełni tylko w wyznaczone dni tygodnia, którymi są niehandlowe niedziele. Urząd otrzymuje również informacje, z których wynika, że tylko pewna zorganizowana część obiektu uznawana będzie za teren dworca, natomiast pozostała część będzie wykorzystywana na cele usługowo-handlowe. Sprzeczne ze sobą informacje wymagają wyjaśnienia i jednoznacznego określenia charakteru przedmiotowego obiektu (…) - czytamy w piśmie władz miasta.
PRZECZYTAJ: Galeria Metropolia w Gdańsku otwarta w niedziele mimo zakazu handlu
Aktualnie na terenie „Dworca” Metropolia funkcjonuje pięć lokali gastronomicznych i jeden punkt detaliczny ze sprzedażą napojów alkoholowych.
O komentarz do sprawy poprosiliśmy władze Galerii Metropolia. - Nasza kancelaria przygotowała opinię prawną ws. sprzedaży alkoholu i określiła, jakie kroki każdy z najemców posiadających koncesję powinien zgodnie z prawem podjąć w związku ze zmianą statusu naszego obiektu. Cały czas jesteśmy w kontakcie zarówno z gdańskimi urzędnikami, jak i z Państwową Inspekcją Pracy. Temat ten jest procedowany - mówi nam Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia.
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
