- Polska przygotowuje się do objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z początkiem 2025 roku i – jak sygnalizuje wicepremier – cyberbezpieczeństwo ma być jednym z kluczowych tematów naszego przywództwa. Spotykamy się więc w Krakowie m.in. po to, aby omówić cyfrowe priorytety dla Polski i Europy oraz bloku transatlantyckiego. Jest to istotne, ponieważ codziennie otrzymujemy z ministerstwa cyfryzacji informacje o rosnącej liczbie cyber zagrożeń, o wzroście częstotliwości ataków na cele w Polsce - mówi Marietta Gieroń, przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC.
2 tysiące uczestników w CYBERSEC 2024 w Krakowie
Podczas tegorocznego CYBERSEC wicepremier Krzysztof Gawkowski wystąpi w dwóch formatach: „Przekształcenie Polski w cyfrową potęgę” oraz za sprawą dyskusji panelowej z przedstawicielami innych państw i UE „Droga do polskiej prezydencji 2025 - priorytety cyberbezpieczeństwa dla Europy".
Organizatorem CYBERSEC 2024 jest Instytut Kościuszki z Krakowa, którego misją od ponad 20 lat jest angażowanie się w debatę publiczną dotyczącą kluczowych aspektów cyberbezpieczeństwa, poprzez wspieranie wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym i organizowanie konferencji oraz inicjowanie działań mających na celu budowanie skutecznej współpracy między nimi.
W tegorocznej edycji CYBERSEC 2024 weźmie udział około 2 tys. uczestników związanych z cyberbezpieczeństwem z kraju, Europy i świata. Zaplanowano 60 godzin wykładów i dyskusji z udziałem ok. 250 ekspertów. Wydarzenie wraca do Krakowa po dwóch latach i ma być promocją miasta oraz Małopolski.
Wśród partnerów CYBERSEC 2024 są technologiczni giganci
Kraków to rozwijające się centrum nowych technologii, dające pracę w tej dziedzinie. CYBERSEC 2024 będzie okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami czołowych firm z tej branży. Dedykowana strefa dla startupów stworzy szansę dla początkujących firm na pozyskanie inwestorów, nawiązanie partnerstw z doświadczonymi firmami. W skład Rady Programowej wchodzą przedstawiciele funduszy inwestycyjnych, a wśród partnerów wydarzenia są tacy giganci technologiczni jak Microsoft, IBM, Nokia czy Crowdstrike.
- Naszym celem na CYBERSEC jest łączenie potencjałów różnych środowisk, w tym biznesowego. Stworzyliśmy świetną przestrzeń zarówno do prezentacji różnego rodzaju produktów i rozwiązań służących do proaktywnej ochrony przed cyberzagrożeniami, jak i do debaty na ten temat oraz networkingu. Warto zauważyć, że firmy dysponują skutecznymi rozwiązaniami nie tylko dla sfery publicznej i biznesowej, ale też dla szeregowych użytkowników korzystających na co dzień z sieci - podkreśla Marietta Gieroń. - Bardzo się cieszymy, że wydarzenie wraca do miasta, z którego się wywodzi. W Krakowie działa znakomity ekosystem naukowo-badawczy i wiele firm zaangażowanych w tworzenie technologii służących do zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Ponad 50 tys. specjalistów IT pracuje dla kluczowych korporacji technologicznych, dla których bezpieczeństwo cyfrowe stało się kwestią priorytetową - dodaje.
Będą debatować na temat przyszłości sztucznej inteligencji i cyberzagrożeniach
Rada Programowa wydarzenia składająca się z przedstawicieli biznesu, nauki oraz polityki zadbała także o przygotowanie agendy, na której nie zabraknie najistotniejszych tematów, takich jak dyskusje o przyszłości sztucznej inteligencji, cyberzagrożeniach oraz wyciekach danych, wdrażaniu dyrektywy NIS2, cyberbezpieczeństwie na poziomie państwowym i biznesowym, e-commerce oraz rozwiązaniach związanych z chmurą.
Przygotowano też praktyczne warsztaty. Organizator we współpracy z firmą Axence przeprowadzi szkolenie Admin Days dla administratorów systemów IT, co będzie okazją do poznania najlepszych praktyk i nowinek technologicznych z branży cyberbezpieczeństwa.
Pomoc w zrozumieniu i dostosowaniu się do dynamicznie zmieniających się przepisów ma zapewnić partnerstwo z Ministerstwem Cyfryzacji. Przedstawiciel Departamentu Cyberbezpieczeństwa poprowadzi sesję Q&A poświęconą Krajowemu Systemowi Cyberbezpieczeństwa. Jest ona adresowana do podmiotów z sektora energetycznego, transportowego, produkcyjnego, ochrony zdrowia, bankowości i usług pocztowych, a także firm prywatnych z nimi współpracujących.
Spotkanie CISO #Poland to wydarzenie z udziałem szefów cyberbezpieczeństwa największych korporacji i firm z Polski, które będzie okazją do zebrania doświadczeń od liderów z branży. Wśród tematów pojawią się: sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, a także zagadnienia poświęcone transportowi i legislacji.
Na wysoko wykwalifikowanych uczestników czekają z kolei warsztaty organizowane przez Dynacon oraz IRIS. Ten pierwszy to uznana polska firma zapewniająca ochronę zakładom infrastruktury krytycznej, z kolei IRIS to konsorcjum zrzeszające europejskie instytucje publiczne skupione na nowych technologiach mających na celu analizę zagrożeń i współpracę w raportowaniu i reagowaniu na incydenty związane ze sztuczną inteligencją.
Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu
