"Cynizm i draństwo". Beata Szydło mocno o atakach opozycji na prezesa Orlenu

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Beata Szydło: Oskarżanie dzisiaj Orlenu i prezesa Obajtka o to, że dywersyfikując dostawy i gwarantując większe bezpieczeństwo, oddaje Lotos w rosyjskie ręce, to cynizm i draństwo ze strony opozycji
Beata Szydło: Oskarżanie dzisiaj Orlenu i prezesa Obajtka o to, że dywersyfikując dostawy i gwarantując większe bezpieczeństwo, oddaje Lotos w rosyjskie ręce, to cynizm i draństwo ze strony opozycji Fot. Adam Guz/ Polska Press
Wszystkie decyzje, które zostały podjęte przez rząd PiS, przede wszystkim tworzenie niezależności energetycznej, postawienie na bardzo silną politykę zwróconą ku zagwarantowaniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego, uniezależnianiu się od Rosji m.in., okazują się jedynymi słusznymi decyzjami. Możemy sobie tylko wyobrażać, co by było, gdyby Platforma Obywatelska i Donald Tusk dłużej rządzili w Polsce – powiedziała była premier, obecnie europosłanka PiS Beata Szydło.

Beata Szydło podkreślała na antenie TVP Info, że kontynuacją działań podejmowanych już za pierwszych rządów PiS są dzisiejsze działania Orlenu. Te zaś - jak mówiła - przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Była premier odniosła się do opublikowanego wczoraj przez prezesa Orlenu Daniela Obajtka dokumentu dotyczącego planów sprzedaży Lotosu w 2011 roku. Jej zdaniem, po ujawnieniu tego dokumentu wszelkie oskarżenia opozycji pod adresem Obajtka są "cynizmem i draństwem"'. Wspomniała o jego działaniach dotyczących dywersyfikacji dostaw paliw. Przypomniała również, że Orlen podejmował decyzje dotyczące obniżenia cen paliw, żeby w kryzysie Polacy mieli możliwość poradzenia sobie z tą trudną sytuacją.

– Oskarżanie dzisiaj Orlenu i prezesa Obajtka o to, że dywersyfikując dostawy i gwarantując większe bezpieczeństwo, oddaje Lotos w rosyjskie ręce, to cynizm i draństwo ze strony opozycji, która jak widać, kiedy rządziła, miała plany, aby nasze bezpieczeństwo osłabiać, właśnie poprzez oddawanie w rosyjskie ręce m.in. Lotosu – mówiła polityk.

Daniel Obajtek napisał, kierując swoje słowa do sprawującego w latach 2007-2014 urząd premiera Donalda Tuska, że ówczesny rząd chciał sprzedać pakiet kontrolny gdańskiego koncernu Lotos. Według dokumentu, w październiku 2011 roku na liście inwestorów dopuszczonych do "aktualnie prowadzonego procesu sprzedaży przez Skarb Państwa" były trzy podmioty: węgierski MOL, któremu obecnie Orlen chce sprzedać stacje benzynowe przejętego przez siebie Lotosu, a który intensywnie współpracuje z dostawcami rosyjskiej ropy, oraz OJSC TN-BP z siedzibą w Moskwie i zajmująca się handlem ropą na rynkach międzynarodowych Mercuria Energy.

Polskie Radio 24, tvp.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl