Czarny dom w Bielsku-Białej. Beskidy. Czarna skała to projekt Mus Architekci z Katowic. Anna Porębska, Adam Zwierzyński, Tomasz Zakrzewski

DN
Czarna Skała, dom w Bielsku-Białej w Beskidach
Czarna Skała, dom w Bielsku-Białej w Beskidach Mus Architekci
Czarny dom w Bielsku-Białej hitem internetu. Oto Czarna Skała, projekt pracowni Mus Architekci z Katowic, z pięknym widokiem na Beskidy. Piszą o nim wszystkie portale architektoniczne w Europie. - Chcieliśmy, by dom był niczym głaz narzutowy wbity w zbocze - mówią architekci.

O tym domu piszą od kilku dni branżowe architektoniczne portale całej Europy. A stoi w Bielsku-Białej, na zboczu góry i jest czarny. To Czarna Skała, dom architektów z pracowni Mus Architekci z Katowic.

Zobaczcie zdjęcia niezwykłego domu:

Projekt powstał w roku 2015, a dom ukończono w 2018. Oto, co piszą o swoim projekcie architekci:

Na działce o wyraźnym spadku w kierunku południowym zaprojektowaliśmy wolnostojący dom jednorodzinny, mieszczący w swojej bryle cały zaplanowany program funkcjonalny domu - pomieszczenia mieszkalne oraz garaż dwustanowiskowy i pomieszczenia uzupełniające w parterze.

Całkowity metraż domu to 260 metrów kwadratowych - 168 na parterze i 92 metry na piętrze. Interesują Was koszty? Stan surowy zamknięty wyniósł w przybliżeniu około 440 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć wnętrza. Dokładnych kosztów architekci nie podają - acz przyznają na Facebooku, że razem z inwestorem mocno się starali, by trzymać budżet w ryzach. Bo koszt takiego projektu zawsze jest wyższy niż domu z katalogu - to jasne.

Budynek został zlokalizowany wzdłuż północnej części działki. Znaczna cześć działki od strony południowej pozostaje niezabudowana – mieści się tutaj ogród oraz tarasy z widokiem na góry. Na parterze jest część dzienna z otwartą kuchnią, jadalnią i salonem. Zlokalizowano tu również toaletę oraz garaż z przejściem bezpośrednio do domu, poprzez wiatrołap a także pomieszczenie techniczne i gospodarcze dostępne z garażu.

Piętro to część nocna z trzema sypialniami, łazienką dostępną z korytarza oraz garderobą i pomieszczeniem gospodarczym (magazynem) dostępnymi z głównej sypialni. Wszystkie pokoje poprzez duże przeszklenia mają dostęp do logii z widokiem na południe.

Zabudowa ma charakter zwarty, jednobryłowy. Forma i gabaryty domu wynikają oczywiście z ukształtowania działki. Bryła jest prosta i współczesna. I choć krytycy właśnie do formy mają uwagi, nazywając dom "bunkrem", to, co robi największe wrażenie, to ściany i dach budynku wykończone w sposób jednolity i jednorodny - tym samym materiałem (płytki płaskie włókno-cementowe Cembrit Quadra). W skrócie: cała bryłą jest czarna! Wnęki w czarnej bryle domu wykończone są deską elewacyjną modrzewiową.
Od strony południowej zaprojektowano duże przeszklenia i okna.

Architekci Anna Porębska, Adam Zwierzyński, Tomasz Zakrzewski tak opisują dom:
Obiekt nawiązujący do górskiej topografii terenu, taki który zdaje się być w znaczącym stopniu wynikiem procesów górotwórczych a nie procesów projektowych. Ta myśl była wstępem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni.
Staraliśmy się uciekać od standardów kojarzonych z budynkami jednorodzinnymi. Chcieliśmy żeby projektowany dom był niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry, a nie formą architektoniczną posiadającą ściany, okna i dach. „Czarna Skała” wywodzi się z topografii terenów górzystych. „Skała” nie jest prostopadłościanem, kostką czy klasycznym domem o dachu dwuspadowym. Stanowi natomiast abstrakcyjną bryłę wielopłaszczyznową, w której nie ma wyraźnego podziału na ściany i dach.

Porównują swój projekt do ostrego, poszarpanego głazu narzutowego, czarnego łupka, czy też bryły bazaltu wystającej ze zbocza góry.

Mus Architekci to biuro architektoniczne, które zostało założone w Katowicach przez duet śląskich projektantów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego. Mają na koncie mnóstwo nagród i wyróżnień, począwszy od wyróżnienia Młody Twórca, przyznanego w konkursie Architektura roku woj. śląskiego w roku 2012. Są też laureatami konkursu Polska Architektura XXL w 2017. A w zeszłym roku amerykański portal Interior Design zaliczył ich do prestiżowego grona 40 najlepszych na świecie twórców przed czterdziestką: 40@Forty. Wcześniej na to wyróżnienie zasłużył m.in. Robert Konieczny.

Czarne budynki to trend ostatnich lat. W woj. śląskim mamy na przykład czarny dom w Lublińcu pracowni Dyrda Fikus (link) Najbardziej kontrowersyjny jest jednak chyba Unikato, czarny blok projektu Roberta Koniecznego w Katowicach (link).

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Czarny dom w Bielsku-Białej. Beskidy. Czarna skała to projekt Mus Architekci z Katowic. Anna Porębska, Adam Zwierzyński, Tomasz Zakrzewski - Dziennik Zachodni

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
STARYARCHITEKT
PLAGIATY ZACHODNIEJ TANDETY TO TRAGICZNY BILANS DOKONAŃ TZW. MŁODZIEŻY.
KARYKATURA I DEFORMACJA DOMU MA DOWODZIĆ MYŚLENIA MODNEGO I POSTĘPOWEGO.
TO KLĘSKA NASTĘPNYCH POKOLEŃ.
ZŻYNANIE ŻURNALOWE TO WYZBYCIE SIĘ WŁASNEJ INICJATYWY I ZAPRZEPASZCZENIE TALENTU.
TEN PROJEKT NIE REPREZENTUJE JAKIEJKOLWIEK DOBREJ TENDENCJI JEST ZAPRZECZENIEM ŁADU PRZESTRZENNEGO I SZACUNKU DLA POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI.
W
Wacio Bruneleski
Nie powiem ja - ładne, to ładne! Tylko kiedy upiększycie te okna kratami? W koncu to dziki kraj Polsko zwany - nawet jeśli to Bielsko!
d
decumanus (arch)
Problem Polskiej Architektury lezy w niskiej jakosci wzorcach wyniesionych z 40 lat komuny i 15 lat uwlaczajacego postmodernizmu. Dopiero pokolenie urodzone w latach 80-90tych, a wychowane na przelomie wiekow nasiąkło jakąś wciąż rozwodnioną formą ambicji architektonicznej - cieszę się że są inwestorzy którzy chcą mieszkać w czymś innym niż przetrawiona przez kiepską ekonomię, nieudana forma posmodernistycznego pseudo dworku szlacheckiego. Fajnie, że sie to krystalizuje na poziomie mieszkalnictwa jednorodzinnego. JESTEM ZA.
K
Kamil
Najpierw Arka teraz Skała. Wolę swój zwykły dom a nie te ikony architektury.
A
Architekt
Koszt jednej szt.drzwi HST to ok 30 tys.Na ścianie frontowej jest ich 4 szt.ale sądząc po wymiarach to będzie koszt ok. 160 tys.A gdzie reszta?Przenikalność takich okien to przy pakietach 3-szybowych to ok.09w/m2 bo więcej nie da się osiągnąć.Gratuluję pomysłu,ale niestety dyplom to nie wszystko,ani inwestor który dał się naciągnąć,bo nie znał realiów a tylko miał forsę.Przedstawcie audyt energetyczny dla całego domu,tylko bez ściemy.Pozdro:-)))
G
Gg
Ciekawa bryła, choć jeśli chodzi o kolor, nasuwa mi się skojarzenie, że będzie w sam raz na bielski smog...
T
Też architekt
Dziękujemy za tę wnikliwą analizę energetyczną budynku.
A
Architekt
Koszt ogrzania tego szklanego bunkra przewyższa o 500% ogrzanie normalnego budynku o podobnej kubaturze.Stanowczo za dużo szkła jak na nasze warunki klimatyczne.
J
Jagodowy
Kapitalny dom.
k
komi
dramat
W
Wawrzyn
nie wykorzystana. I nie kłamcie ,bo w Bielsku każdy się śmieje z tego badziewia.
Wróć na i.pl Portal i.pl