Czerwiec to najgorszy miesiąc, żeby przechodzić na emeryturę. To się po prostu nie opłaca. Waloryzacja jest niekorzystna

Edyta Hanszke
Archiwum
Na wysokość naszej emerytury ma wpływ miesiąc, w którym na nią przechodzimy. Czerwiec nie sprzyja przyszłym emerytom, zatem warto poczekać miesiąc lub dwa, żeby otrzymać wyższe świadczenie.

- Tylko w czerwcu, jedynym w roku miesiącu, składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, a nie kwartalną. Waloryzacja roczna jest mniej korzystna dla przechodzących na emeryturę. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu może być niższe niż w każdym innym miesiącu – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS tłumaczy, że to nie jego wina. Problem tkwi w zapisie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W praktyce są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna jest przeprowadzana 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek zapisanych na naszym koncie w ZUS na 31 stycznia.

Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna uzupełniona jest więc przez waloryzację kwartalną. Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem, składki będą zwaloryzowane dwukrotnie – rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

- Chcemy, aby nasi klienci świadomie podejmowali tak ważną decyzję i wybierali najkorzystniejszy dla siebie moment przejścia na emeryturę. Dlatego wszystkich, którzy zamierzają składać wniosek o emeryturę w najbliższych tygodniach zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami. Doradcy emerytalni mają wiedzę i narzędzia, żeby wyjaśnić mechanizmy waloryzacji składek. Chętnie wskażą różne warianty przyszłej emerytury - zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), a wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku. Wszyscy, którzy mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą konsultować się z doradcami emerytalnymi, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS
w województwie opolskim.

Wróć na i.pl Portal i.pl