Czeski prawnik o polskich staraniach w UE. Polska walczy także o czeską konstytucję

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Na jednym terytorium może być tylko jeden suweren. Albo Polska jest suwerennym państwem, nawet po przystąpieniu do Unii Europejskiej, i jej konstytucja jest nadrzędna, albo jest terytorium zależnym, gdzie europejskie dyrektywy i rozporządzenia są nadrzędne – napisał w dzienniku Mlada Fronta DNES czeski prawnik konstytucjonalista Zdeniek Koudelka.
Czeski prawnik o polskich staraniach w UE. Polska walczy także o czeską konstytucję
Wikimedia Commons/Marcomob at Italian Wikipedia via public domain

Koudelka: Polska walczy w Unii Europejskiej nie tylko o swoją konstytucję, ale także o tę czeską

Zdaniem Koudelki, Polska walczy w Unii Europejskiej, nie tylko o swoją konstytucję, ale także o te czeską. Chodzi o to, że TSUE coraz częściej uważa, że prawo unijne jest nadrzędne nad konstytucjami państw członkowskich. Prawnik odniósł się w swoim artykule do wniosku, który Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że kraje Unii Europejskiej wręcz uzurpują sobie uprawnienia, które nie zostały im przekazane przez państwo polskie w najróżniejszych traktatach. Obecna konstytucja jest najwyższym prawem na terytorium Polski i ma przewagę nad krajem unijnym - stwierdzono.

Na jednym terytorium może być tylko jeden suweren. Albo Polska jest suwerennym państwem, nawet po przystąpieniu do Unii Europejskiej, i jej konstytucja jest nadrzędna, albo jest terytorium zależnym, gdzie europejskie dyrektywy i rozporządzenia są nadrzędne – podkreślił Koudelka w artykule.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Koudelka: KE chce zapewnić sobie dominację nad polską konstytucją

Zdaniem Czecha, KE chce zapewnić sobie dominację nad polską konstytucją. Jest jeszcze jeden problem, a mianowicie, że KE stosuje podwójne standardy wobec krajów członkowskich. Za przykład podał fakt, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku, sprzeciwił się zakupowi europejskich obligacji przez Deutsche Bundesbank, argumentując, że tylko niemiecki Bundestag może decydować w tej sprawie.

Bruksela ominęła to na paluszkach. Bo jeśli Niemcy coś mówią, to w Brukseli ocenia się to inaczej, niż gdyby mówili to Polacy – pisze Koudelka.

Kolejny przykład Koudelki, to werdykt czeskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku.

W przypadku wyraźnego konfliktu między konstytucją krajową a prawem europejskim, którego nie można rozwiązać żadną rozsądną interpretacją, pierwszeństwo ma porządek konstytucyjny Republiki Czeskiej, w szczególności jego wartości – tak wtedy orzekli czescy sędziowie.

Wtedy to traktat lizboński, będący podstawą traktatową Unii Europejskiej, odrzucił tezę o nadrzędności prawa unijnego nad porządkiem prawnym państwa członkowskiego. Z kolei o działaniach Komisji Europejskiej ma rozstrzygać TSUE, który nie jest bezstronny, ponieważ jest stroną sporu. Czeski prawnik zastanowił się, czy w przyszłym roku, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, biorący w nich udział, uznają suwerenność państw członkowskich, czy też wybiorą partie, które chcą przekształcić Unię w federację.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl