Koniec ze zmianą czasu? Polska prezydencja odpowiada na apel Komisji Europejskiej

Koniec zmiany czasu w UE? Polska prezydencja ma zając się sprawą.
Koniec zmiany czasu w UE? Polska prezydencja ma zając się sprawą. Photo by Jon Tyson on Unsplash
Polska prezydencja w Radzie UE pod koniec kwietnia przeprowadzi rozmowy techniczne z państwami członkowskimi, aby wybadać, czy są szanse na porozumienie w sprawie rezygnacji ze zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. To odpowiedź na apel Komisji Europejskiej.

Spis treści

Koniec ze zmianą czasu?

Jak dowiedziała się PAP, polska prezydencja już prowadzi nieformalne konsultacje w tej sprawie z państwami członkowskimi i próbuje ustalić stopień ich zainteresowania tematem. Kwietniowe rozmowy będą jednak prowadzone na poziomie technicznym, a w Brukseli dominuje opinia, że „nikt nie zamierza się spieszyć z oceną sytuacji”.

Chęć przełamania impasu w tej sprawie zadeklarowało niedawno polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a szef resortu Krzysztof Paszyk kilkakrotnie rozmawiał o wznowieniu negocjacji z unijnym komisarzem ds. transportu i turystyki Apostolosem Dzidzikostasem, żywotnie zainteresowanym tematem. Wygląda jednak na to, że podobnego entuzjazmu brakuje wśród państw UE.

Co ze zmianą czasu? Kraje Unii nie potrafią się porozumieć

Komisja Europejska jeszcze w 2018 r. przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej zniesienia sezonowych zmian czasu. Ten trafił nawet pod dyskusje Parlamentu Europejskiego, który w 2019 r. wprowadził do niego szereg poprawek.

Potem jednak temat utknął w Radzie UE, skupiającej państwa członkowskie.

Problem w tym, że kraje Unii nie potrafią się porozumieć ani co do tego, czy chcą zrezygnować z przestawiania zegarów, ani co do tego, czy Europa powinna pozostać przy czasie letnim czy zimowym; ten element w propozycji przedstawionej przez Komisję nie został doprecyzowany.

Kto zdecyduje o końcu zmiany czasu?

Chociaż pojawiły się głosy, że Komisja Europejska postanowiła się wycofać z zaproponowanych przez siebie regulacji, to w czwartek na briefingu prasowym w Brukseli rzeczniczka KE przyznała, że instytucja postanowiła po prostu pozostawić ten temat państwom członkowskim.

– Uznaliśmy, że najlepiej będzie jeśli kraje zdecydują między sobą – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen.

Dodała, że Komisja nadal wierzy, że skoordynowane rozwiązanie w tej sprawie jest osiągalne i zaapelowała do polskiej prezydencji o podjęcie rozmów.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Kiedy będzie zmiana czasu?

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w najbliższy weekend, w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca, kiedy to zegarki przestawione zostaną z godz. 2.00 na godz. 3.00.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl