Czy inflacja może mieć pozytywne skutki. Eksperci wskazują, że tak

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Polacy deklarują, że rosnące koszty życia uświadomiły im, ile pieniędzy wydają na rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebują.
Polacy deklarują, że rosnące koszty życia uświadomiły im, ile pieniędzy wydają na rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebują. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Pogorszenie się dobrobytu finansowego, coraz większe problemy z terminowym płaceniem rachunków i nieraz konieczność brania pożyczek to dla wielu osób dziś codzienność. Winna takiemu stanowi rzeczy jest szalejąca drożyzna, wynikająca m.in. z rosnącej inflacji. Eksperci Intrum przekonują jednak, że nawet obecna sytuacja może przynieść pewne pozytywne skutki. Wśród nich wymieniają m.in. zmianę nawyków zakupowych, czy większą skłonność do oszczędzania.

Spis treści

Negatywne skutki wysokiej inflacji są oczywiste i spotykają niemałą grupę Polaków. Jednak, jak pokazuje badanie Intrum, „European Consumer Payment Report 2022”, zjawisko to ma także pozytywne implikacje.

- To nie próba zaklinania złej rzeczywistości, a umiejętność wyciągania prawidłowych wniosków z sytuacji, w której się znaleźliśmy wszyscy – komentuje Beata Puchalska, ekspert Intrum.

Zaczęliśmy bardziej kontrolować wydatki

Prowadzenie budżetu, czyli kontrola tego, by nie wydawać ponad stan i generalnie, posiadanie wiedzy na temat tego, na co wydajemy pieniądze, jest konieczne, aby prowadzić życie wolne od problemów finansowych. Wydaje się to oczywiste, lecz dopiero rosnąca inflacja, (nawet nie był to wcześniej korona-kryzys), zmusiła część konsumentów w Polsce do tego, by zaczęli przyglądać się uważniej swoim wydatkom.

Z raportu Intrum wynika, że 6 na 10 osób (62 proc.) pytanych przyznaje, że rosnące koszty życia uświadomiły im, ile pieniędzy wydają na rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebują.

Z kolei 73 proc. konsumentów deklaruje, że już wprowadzili lub dopiero planują wprowadzić zmiany w sposobie, w jaki wydają pieniądze, by zniwelować negatywny wpływ inflacji na domowe budżety.

Beata Puchalska, ekspert Intrum wskazuje, że inflacja zweryfikowała nasze podejście do wydawania pieniędzy.

Część konsumentów, mowa o tych „zadowolonych z siebie”, którzy sądzili wcześniej, że świetnie kontrolują swój budżet, przekonała się, że mogą robić to jeszcze efektywniej, bo odkryli, że do tej pory wydawali pieniądze na rzeczy, które były zbędne, np. na kolejne subskrypcje online czy kawę kupowaną na mieście. Można wyłonić i taką grupę konsumentów, których rosnące ceny zmusiły do tego, aby pierwszy raz w życiu w tak uważny sposób przyjrzeli się swoim wydatkom - mówi ekspert.

I dodaje, że niektórzy po raz pierwszy w ogóle zetknęli się z pojęciem „budżet domowy”, a przecież dla „zdrowych finansów” to istotne, aby go prowadzić zawsze, a nie tylko wtedy, gdy mamy mało pieniędzy i każdą złotówkę musimy oglądać dwa razy.

Zakupy w dyskontach, promocje i ograniczenie imprez

Jakie W TOP 3 rozwiązań, które podejmują Polacy, by zminimalizować negatywny wpływ inflacji na budżet domowy, znalazło się:

  • robienie zakupów w dyskontach - 61 proc.,
  • ograniczenie wydatków na życie towarzyskie - 54 proc.
  • szukanie promocji w sieci - 45 proc.

Roztropniej korzystamy z pożyczek

Niestety, gigantyczny wzrost cen zmusił część konsumentów w naszym kraju do sięgnięcia po pożyczki czy kredyty, by zdobyć środki na pokrycie bieżących wydatków.

Jednak w ogólnym rozrachunku inflacja i wzrost stóp procentowych spowodowały, że obecnie roztropniej podchodzimy do zaciągania kolejnych zobowiązań, nie pożyczamy pieniędzy tak chętnie, jak wcześniej – takie podejście deklaruje 71 proc. ankietowanych Intrum. W momencie, którym mówimy o nadejściu kolejnego kryzysu finansowego, takie zachowanie także jest pozytywnym zjawiskiem – mówi Beata Puchalska.

Doceniliśmy oszczędności

Staramy się również oszczędzać. Mimo że inflacja skutecznie utrudnia nam regularne odkładanie gotówki, to jednak 7 na 10 (73 proc.) konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca.

1/3 ankietowanych (33 proc.) przyznaje, że oszczędza więcej niż rok temu, ponieważ chce zapewnić sobie wystarczające rezerwy finansowe na wypadek kryzysu gospodarczego.

33 proc. Polaków zapytanych wprost o powody, dla których oszczędzają, odpowiada, że są to niespodziewane wydatki. Drugie miejsce na liście tych powodów (18 proc.) zajęło odkładanie gotówki na wypadek utraty pracy lub innego źródła dochodu.

Większa wiedza o finansach to większa pewność jutra

Dane zebrane przez Intrum pokazują, że istnieje korelacja między posiadanym stanem wiedzy na temat finansów, a dobrobytem finansowym. Przykład? 43 proc. konsumentów w naszym kraju, którzy nisko oceniają swój poziom wiedzy dotyczący pieniędzy, spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12. miesięcy przynajmniej raz nie uregulują rachunku za media, w porównaniu z 32 proc. osób, które uważają, że otrzymały dobrą edukację finansową.

Uzupełnienie czy zdobycie nowej wiedzy z zakresu finansów osobistych zdaniem konsumentów ma ich uchronić przed kolejnymi skutkami inflacji. Mamy tym zakresie konkretne braki. Tylko 26 proc. respondentów Intrum uważa, że otrzymali świetne wykształcenie w dziedzinie finansów. Kolejne 33 proc. konsumentów uważa, że ich wiedza w tym obszarze jest wystarczająca, ale potrzebują porad w bardziej złożonych kwestiach związanych z pieniędzmi.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy inflacja może mieć pozytywne skutki. Eksperci wskazują, że tak - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl