Ksiądz Sebastian odpowiedział na pytanie użytkownika, kryjącego się pod nickiem „Twój stary ogrodnik”. Pytanie brzmiało: „Czy można w dniu Halloween, zorganizować imprezę ze znajomymi?”. Ksiądz z uśmiechem na ustach odpowiedział: „Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem. Macie pomysł na alternatywę?” — zapytał swoich fanów duchowny.
Słowa księdza wywołały aferę? A choinka na Święta Bożego Narodzenia jest ok?
W komentarzach pod filmikiem księdza Sebastiana wywiązała się sprzeczka. Wiele osób absolutnie nie zgadza się z opinią duchownego. Niektórzy nie widzą przejawów czczenia duchów i demonów w świętowaniu Halloween. Inni zaś wskazują, że podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia, także jest wiele motywów, które nie mają korzeni w religii chrześcijańskiej. Takim zwyczajem jest np. stawianie choinki w domach. Wielkim zwolennikiem choinek był Marcin Luter, czyli twórca protestantyzmu.
„Nigdy nie zrozumiem, co jest złego, gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki, dobrze się bawiąc”, „w działaniach Kościoła katolickiego jest również dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem i brak alternatyw”, „A czy choinka w Święta Bożego narodzenia jest w porządku? - napisali obserwujący księdza Sebastiana.
Jak świętowane jest Halloween w Polsce. Młodzi zbierają cukierki, a starsi robią imprezy
Zwyczaj spotykania się 31 października po zachodzie słońca przybył do Polski na przełomie XX i XXI wieku. Tego dnia, dzieci i nastolatkowie przebierają się za duchy, stwory lub swoje ulubione postaci, chodzą od domu do domu i proszą gospodarzy o cukierki. Witają ich słowami „cukierek albo psikus”. Młodzi ludzie, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, spotykają się we własnym gronie, aby w strojach straszydeł imprezować przy najróżniejszych trunkach. W innych krajach zwyczaj Halloween, to dużo starszy zwyczaj. Tego dnia są organizowane wielkie uroczystości np. W Meksyku, tego dnia organizowany jest dzień zmarłych. Na ulicach organizowane są wielkie uroczystości poświęcone zmarłym, a w domach, na specjalnych ołtarzykach, stawiane są fotografie bliskich zmarłych. Sama nazwa Halloween najprawdopodobniej znaczy „Wigilia Wszystkich Świętych”, z angielskiego „All Hallows' Eve".
Źródło: Onet.pl
TD
