Czym było i jakie miało znaczenie przedwojenne "Archiwum kryminologiczne"?

Mariusz Grabowski
"Archiwum Kryminologiczne" było przedwojennym pismem środowiska prawników i policjantów
"Archiwum Kryminologiczne" było przedwojennym pismem środowiska prawników i policjantów
Przedwojenne środowisko prawników i policjantów miało swoje branżowe pismo. Był to kwartalnik „Archiwum kryminologiczne”, założony w 1933 r. przez prof. Wacława Makowskiego.

Makowski był wielce nietuzinkową postacią II Rzeczypospolitej: prawnikiem, sanacyjnym politykiem, marszałkiem Sejmu, wicemarszałkiem Senatu oraz współautorem kodeksu karnego z 1932 r. oraz konstytucji kwietniowej z 1935 r.

Pismo specjalistów

„Archiwum kryminologiczne” było pismem, które wypełniło dotkliwą lukę istniejącą w tej dziedzinie nauki. Polska literatura kryminologiczna w pierwszej połowie lat 30. potrzebowało organu, który dawałby „wszechstronne opracowanie naukowe problematów walki z przestępczością, budowanie trwałych podstaw naukowych, na których praktyczna i celowa działalność społeczna mogłaby oprzeć skuteczną pracę nad zapewnieniem ładu współżycia”.

Już w pierwszym zeszycie ukazało się wiele interesujących artykułów i rozpraw, m.in. W. Makowskiego „Na marginesie komentarza do kodeksu karnego”, J. Piątkiewicza, J. Jakubca „Daktyloskopia czy alibi”, H. Strasmana „Monodaktyloskopia Battlea” i L. Rabinowicza „Belgijskie zakłady zabezpieczające”. „Archiwum Kryminologiczne” ukazało się trzykrotnie (t. 1 1933/34, t. 2 1935 i 1937, t. 3 1939). Każdy tom składał się z podwójnych zeszytów, z wyjątkiem dwóch pierwszych, które ukazały się osobno.

Socjalistyczna kontynuacja

Na przestrzeni lat 1933-1939 r. redakcja wydała więc łącznie sześć zeszytów, na łamach których publikowano prace naukowe z kryminologii, kryminalistyki, prawa karnego, zawierające bardzo interesujący materiał fotograficzny, szkice, rysunki oraz wykresy. Oprócz tego w piśmie prezentowano przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego prawa karnego materialnego i procesowego. Redaktorem czasopisma był uczeń i współpracownik prof. Makowskiego - dr Stanisław Batawia.

Po wojnie nie reaktywowano „Archiwum” w dawnym kształcie i dopiero w 1960 r. rozpoczęto wydawanie nowego socjalistycznego czasopisma - „Archiwum Kryminologii”. Jednak poprzez osobę założyciela i redaktora naczelnego - teraz już prof. Uniwersytetu Warszawskiego Stanisława Batawii, było de facto kontynuacją „Archiwum Kryminologicznego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl