Czym posługują się od wieków bandyci? Kastet miażdży, szpadryna wyrywa

Mariusz Grabowski
Mariusz Grabowski
FOT. 123RF
Kastet zaliczany jest do broni obuchowej miażdżącej. Nic dziwnego: cios kastetem - zespolonych ze sobą metalowych pierścieni zakładanych na palce - raczej nie jest pieszczotą.

Rodem z Rzymu

Sięgnięcie do kompendiów przekonuje, że kastet wcale nie jest wynalazkiem naszych czasów. Wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie był znany pod nazwą „caestus”, i początkowo był rodzajem rękawicy lub ochraniacza na rękę wyrabianego ze skóry i metalu. Był on również używany w czasie pojedynków bokserskich toczonych przez gladiatorów.

W przeciwieństwie do obecnych rękawic bokserskich, które mają za zadanie znacznie wytłumić siłę uderzenia, caestus był używany do zwiększenia obrażeń zadawanych przeciwnikowi, przede wszystkim do skutecznego wybicia mu zębów.

Szpadryna różni się od kastetu tym, że choć szpadrynę nosi się jak kastet, wykonana jest ona przeważnie z blachy w ten przemyślny sposób, że uderza się jej wąską częścią, służy więc do cięcia, wyrywania, a nie łamania i miażdżenia. Ma to oczywiście znaczenie głównie dla chirurgów na nocnych dyżurach.

Kastet Goldsteina

Wbrew potocznym sądom, kastety były modne nie tylko u bandyterki, ale też w polityce. Tow. Bernard Goldstein z przedwojennego Bundu wspominał, że jego bojówka pojawiała się w weekendy we wszystkich ulubionych miejscach spotkań żydowskiej młodzieży, gdzie często uderzali ONR-owcy, np. w parku Traugutta, nadwiślańskich plażach czy Ogrodzie Saskim. Nieraz dochodziło do potyczek z użyciem pałek i kastetów. Swój kastet Goldstein regularnie polerował - jak wspominał nieco cynicznie - nucąc przy tym „Międzynarodówkę”.

Dodajmy, że w Polsce na posiadanie kastetu wymagane jest obecnie zezwolenie wydawane przez komendanta powiatowego policji, o czym mówi art. 9 ust. 3 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a „Ustawy o broni i amunicji” z 21 maja 1999 r. Ponadto kastet jest traktowany przez prawo karne jako tak zwane niebezpieczne narzędzie, o czym stanowi m.in. artykuł 159 kk. Za bójkę z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Choć na posiadaczy kastetów policja patrzy krzywo, można go bez problemu kupić. Koszt to około 50 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl