Tym samym osiągnięty został półmetek ambitnego projektu. Singapur jest już trzynastym portem, do którego zawitał „Dar Młodzieży”. W słynnej, azjatyckiej metropolii na Półwyspie Malajskim, przywitali go m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także Khaw Boon Wanem, minister w rządzie Singapuru – koordynator ds. infrastruktury i transportu. Zainteresowanie wizytą w Singapurze pięknej fregaty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni było ogromne. Na miejscu stawiło się aż stu dziennikarzy.

ZOBACZ TAKŻE: Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata. W uroczystości wziął udział Mateusz Morawiecki [zdjęcia]
Singapur jest półmetkiem rejsu i kolejnym etapowym miejscem zmiany załogi. Nastąpiła tu także wymiana komendantów żaglowca. Ireneusz Lewandowski powraca do Polski, a dowodzenie fregatą przejął od niego Rafał Szymański.

Od początku Rejsu Niepodległości, który zainaugurowano 20 maja w Gdyni, „Darem Młodzieży” płynęło już ponad 620 młodych załogantów. Odwiedzili m.in. Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik. Celem rejsu jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja naszego kraju za granicą.

Dodatkowo fregata w dniach 22-27 stycznia weźmie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, a jej członkowie załogi, laureaci ogólnopolskiego konkursu oraz studenci uczelni morskich w Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, być może spotkają się z papieżem Franciszkiem.
Rejs Niepodległości trwać ma łącznie dziesięć miesięcy.
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
