Debata "Energia, bezpieczeństwo, rozwój". Rozmowy o atomie w Polsce i kwestiach bezpieczeństwa technologii SMR

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Jednym z głównych argumentów za SMR jest niskie ryzyko awarii
Jednym z głównych argumentów za SMR jest niskie ryzyko awarii Fot: twitter.com/GE_Vernova
Już 17 kwietnia poznamy pierwsze lokalizacje reaktorów SMR, które w Polsce wybuduje ORLEN Synthos Green Energy – poinformował Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE, w czasie debaty „Energia, Bezpieczeństwo, Rozwój”, zorganizowanej przez serwis informacyjno-blogowy Salon24. W czasie dyskusji poruszono między innymi kwestie bezpieczeństwa technologii SMR.

Technologia Small Modular Reactors (SMR), inaczej małych reaktorów modułowych, nie została jeszcze uruchomiona, ale przodują w niej Kanada, USA oraz Polska. SMR to reaktory jądrowe o mocy nie przekraczającej 300 MW, podczas gdy tradycyjne, "duże" reaktory mają moc zazwyczaj między 600 a 1500 MW.

SMR nie stanowią zagrożenia

Chociaż osoby starsze, które mają w pamięci wybuch elektrowni w Czarnobylu, mogą się obawiać budowy reaktorów nad Wisłą, wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśla, że SMR są bezpieczne. W czasie debaty "Energia, bezpieczeństwo, rozwój", zorganizowanej przez redakcję Salon24, powiedziała nawet, że "pozwoliłaby wybudować taki reaktor nawet w pobliżu swojego domu".

Według wiceminister, jednym z głównych argumentów za SMR jest niskie ryzyko awarii. W związku z tym, Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego zgodziła się na mniejsze strefy planowania awaryjnego wokół małych reaktorów modułowych SMR w porównaniu z reaktorami klasycznymi. Ta decyzja może przyspieszyć rozmieszczanie SMR i innych zaawansowanych reaktorów w przyszłości.

Anna Łukaszewska uważa, że SMR są idealne dla lokalnych społeczności, ponieważ ciepło generowane w małych elektrowniach jądrowych może być rozproszone w całym kraju i dostarczane do miejskich systemów ciepłowniczych dla mieszkańców.

Koniec z szantażem energetycznym

Sławomir Jastrzębowski z Salon24 zapytał także o to, jaki powinien być odpowiedni miks energetyczny do 2040 r.

- Odnawialne źródła energii powinny stanowić 70 proc. Miks musi być bezpieczny dla polskiego przemysłu i mieszkańców kraju. Musi zapewnić dostępność energii w każdym momencie. Mimo, że kładzie się obecnie nacisk na efektywność i oszczędzanie energii, to jej zużycie w gospodarce wciąż rośnie – stwierdziła Anna Łukaszewska.

Wiceminister podkreśliła, że z tej racji miks energetyczny musi być racjonalny, by zapewnić stabilną moc z pewnych i suwerennych źródeł.

Wtedy nie będziemy mogli poddać się szantażowi energetycznemu, którego opłakane skutki wciąż odczuwamy – oznajmiła Łukaszewska.

Wiceminister stwierdziła również, że w najbliższym czasie nie ma mowy o wygaszaniu energetyki węglowej ze względu na rozwijającą się gospodarkę i zapotrzebowanie przemysłu na energię.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl