Reparacje wojenne i debata w Al Jazeera
Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów. Konsekwencje działań niemieckich na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej powinny zostać uregulowane w umowie bilateralnej, zawartej przez rządy Polski i Niemiec – wskazali autorzy raportu.
Sprawę raportu i skali strat poniesionych przez Polskę opisywały media na całym świecie. I to właśnie temat polskich roszczeń wobec Niemiec był tematem dyskusji w programie "Inside Story" na antenie katarskiej telewizji Al Jazeera. Debata w Al Jazeera odbyła się przy udziale gości z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Debata w Al Jazeera. Michał Rachoń ostro reaguje na słowa brytyjskiego profesora
Dyskusja od początku była gorąca, jednak dodatkowo zaogniła się po słowach Maximiliana Hessa, brytyjskiego politologa z Foreign Policy Research Institute.
– Myślę, że nikt nie podważa niemieckiej odpowiedzialności, ale chcę powiedzieć, że Niemcy też mieli bliskich, którzy zginęli w polskich obozach koncentracyjnych – odpalił profesor z Wielkiej Brytanii.
Te słowa spotkały się z natychmiastową reakcję polskiego dziennikarza Michała Rachonia.
– Nie! To były niemieckie obozy koncentracyjne na terytoriach okupowanych przez Niemców. To jedna z najważniejszych i fundamentalnych kwestii – nie było polskich obozów koncentracyjnych – powiedział Rachoń.
Brytyjski profesor nie dawał za wygraną.
– Były nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce – brnął Hess.
– Nie, nie w Polsce. To były niemiecki obozy koncentracyjne. Polska nie istniała, bo była okupowana przez Niemcy i Rosję – przypomniał swojemu rozmówcy dziennikarz.
W czasie, gdy Michał Rachoń tłumaczył Brytyjczykowi rzeczy podstawowe, profesor z Berlina tylko się uśmiechał....
Tvp.info, Twitter

wu