24 lipca tego roku abp Marek Jędraszewski osiągnie wiek emerytalny, jak poinformował hierarcha, wcześniej złożył zgodnie z procedurą, rezygnację z pełnienia urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego.
O decyzji papieża Franciszka abp Jędraszewski poinformował w liście skierowanym do wiernych.
- Pragnę Was, moi Drodzy, powiadomić, że Ojciec Święty przyjął tę rezygnację, prosząc jednocześnie, abym nadal pełnił dotychczasowy urząd biskupa diecezjalnego aż do chwili, gdy mianuje mego następcę - informuje arcybiskup.
Marek Jędraszewski pełni urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego od ponad 7 lat, w styczniu 2017 roku zastąpił na stanowisku Stanisława Dziwisza, który osiągnął wiek emerytalny.
Długie kościelne procedury
Zgodnie z prawem kanonicznym każdy biskup, który osiągnie wiek emerytalny, tzn. 75 lat, jest zobowiązany do złożenia rezygnacji. O jej przyjęciu decyduje papież. Jednak następca zazwyczaj nie pojawiał się tuż po 75. urodzinach sprawującego urząd.
Poprzednik apba Marka Jędraszewskiego, Stanisław Dziwisz 75 lat skończył 27 kwietnia 2014 roku, jednak decyzję o tym, kto zastąpi sekretarza Jana Pawła II na stanowisku głowy krakowskiego Kościoła została ogłoszona dopiero w grudniu 2016 roku. Stanisław Dziwisz piastował więc swoje stanowisko ponad dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Mówiło się wówczas, że to jemu pomimo wieku zostanie powierzona organizacja Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie latem 2016 roku.
Podobna sytuacja miała zresztą miejsce również przy okazji rezygnacji poprzednika Stanisława Dziwisza. Kard. Franciszek Macharski wiek emerytalny osiągnął w 2002 r., ale urząd pełnił do 2005 r.
Kto zastąpi Marka Jędraszewskiego?
Wśród potencjalnych następców obecnego metropolity krakowskiego znajduje się m. in. metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, który jednak podkreśla, że "biskupi ordynariusze nie powinni zmieniać diecezji". Kolejne nazwisko, które pada to obecny biskup gliwicki - bp. Sławomir Oder. Kolejnym potencjalnym następcą abp. Jędraszewskiego może być także kard. Konrad Krajewski z Rzymu. Na liście pojawiają się także dotychczasowi biskupi pomocniczy: Damian Muskus i Robert Chrząszcz. Listę zamyka abp. Marek Mokrzycki - metropolita lwowski.
- Z pewnością każdy biskup, który zdecyduje się na to, żeby objąć metropolię krakowską, musi mieć świadomość, że znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji - z bardzo głęboko podzielonym duchowieństwem, z wieloma nierozwiązanymi problemami - wyjaśniał w rozmowie w rozmowie z TOK FM filozof i publicysta Ignacy Dudkiewicz.
Proces wyboru biskupów rzymskokatolickich odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Wierni i miejscowi duchowni nie mają żadnego wpływu na tę decyzję.
Abp. Jędraszewski Krakowa nie opuszcza
Abp. Marek Jędraszewski idzie na emeryturę, jednak z Krakowa się nie wyprowadza. Dotychczasowy metropolita krakowski zamieszka teraz w parafii św. Floriana w centrum Krakowa. Oddzielony od miasta wysokim murem, trzykondygnacyjny budynek z XVII wieku, a także przylegający do niego blisko hektarowy ogród, tak w skrócie można opisać „krakowskie Castel Gandolfo”, czyli willę w której abp Marek Jędraszewski zamieszka w czasie emerytury.
