
Jest nowy metropolita warszawski
W lutym 2025 r. kard. Nycz skończy 75 lat i osiągnie wiek emerytalny. Mimo tego już w grudniu 2023 r. złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu. W poniedziałek nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież przyjął ją 4 listopada.
„Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację kardynała Kazimierza Nycza z posługi arcybiskupa metropolity warszawskiego” – przekazała w komunikacie nuncjatura.
Poinformowano, że papież mianował arcybiskupem metropolitą warszawskim dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa SAC.
Abp Adrian Galbas nowym metropolitą warszawskim. Kard. Kazimierz Nycz odchodzi
Nowy metropolita warszawski ma 56 lat, pochodzi z Bytomia, jest pallotynem. W 2012 r. uzyskał doktorat z teologii duchowości na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011-2019 był prowincjałem pallotynów. W 2019 roku został biskupem pomocniczym diecezji ełckiej.
W grudniu 2021 r. Franciszek mianował go koadiutorem w archidiecezji katowickiej, którą objął jako arcybiskup metropolita w maju 2023 r. W latach 2023-2024 abp Adrian Galbas był dodatkowo administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej i przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich.
Kazimierz Nycz przez wiele lat był na czele archidiecezji warszawskiej
Kardynał Kazimierz Nycz archidiecezję warszawską objął w 2007 r. po tym, jak zrezygnował z funkcji abp Stanisław Wielgus, gdy IPN ujawnił dokumenty na temat jego współpracy ze służbami specjalnymi PRL.
Po objęciu urzędu kard. Nycz ruszył z budowę Świątyni Opatrzności Bożej (zawieszoną w 2007 r. z powodów finansowych), przekształcając ją w centrum opatrzności złożone z kościoła, muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz miejsca pochówku wielkich Polaków. Stanął też na czele rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ocenianej jako jedno z najprężniej działających przedsięwzięć kościelnych.
Z jego inicjatywy ustanowiony został Ogólnopolski Dzień Dziękczynienia, który od 2008 r. jest obchodzony co roku w każdą pierwszą niedzielę czerwca. Tego dnia w kościołach całego kraju przeprowadzona jest zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Bożej Opatrzności.
Szef Rady Ekonomicznej Episkopatu Polski
Od 2009 r. do czerwca 2019 r. kard. Nycz przez dwie pięcioletnie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Rady Ekonomicznej Episkopatu Polski. Przez to był mocno zaangażowany w rozmowy z rządem na temat likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym.
Po katastrofie smoleńskiej abp Nycz zaapelował, by to wydarzenie trwale zbliżyło Polaków. Nie zajął jednak zdecydowanego stanowiska w sprawie krzyża ustawionego przed Pałacem Prezydenckim w pierwszych dniach żałoby. Powiedział jedynie, że krzyż nie może być zakładnikiem w rozmowach na temat form upamiętnienia ofiar katastrofy.
Hierarcha wielokrotnie występował w obronie ludzkiego życia i tradycyjnych wartości, w tym zwłaszcza rodziny.
Ostatnio zabrał również głos w sprawie sporu między Episkopatem a Ministerstwem Edukacji Narodowej o kształt lekcji religii w szkole. Poparł decyzję Prezydium Episkopatu i Polskiej Rady Ekumenicznej o skierowaniu do Sądu Najwyższego prośby o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia minister edukacji narodowej dotyczącego lekcji religii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: Vatican News, PAP
Źródło: