Dekomunizacja w Sosnowcu: będą nowe nazwy ulic?

Tomasz Szymczyk
Jest projekt uchwały w sprawie zmian nazw ulic w Sosnowcu. W związku z dekomunizacją nową nazwę zyskać ma osiemnaście ulic w różnych częściach miasta. Co ciekawe, w wykazie nazw przeznaczonych do zmiany nie ma ulicy 27 Stycznia czy ronda Edwarda Gierka. Zmiany to efekt ustawy dekomunizacyjnej.

W sosnowieckim Urzędzie Miejskim już jakiś czas temu powstał wykaz ulic, które z związku z ustawą dekomunizacyjną powinny zostać zmienione. Wielka akcja nazw zmian ulic miała w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego miejsce już na początku lat dziewięćdziesiątych. Zniknęły wówczas ulice m.in. Czerwonego Zagłębia (dziś 3 Maja), Mielczarskiego (dziś Będzińska), Kamyszewa (dziś Braci Mieroszewskich), Dzierżyńskiego (11 Listopada), Armii Czerwonej (Armii Krajowej) czy Braci Smółków (Andersa).

Teraz okazało się, że w mieście jest jeszcze kilkanaście ulic, których nazwy w związku z nowymi przepisami trzeba będzie zmienić.

Większość nowych nazw ma być związana z postaciami lub obiektami związanymi z historią Zagłębia Dąbrowskiego. Ulica Kalagi w Zagórzu ma nosić nazwę Jana Dormana, aktora i założyciela Teatru Dzieci Zagłębia. Pobliska Braci Śliwów ma się zmienić w ulicę Braci Altman, znanych niegdyś zagłębiowskich fotografików. W innej części tej dzielnicy ul. Zapały nosić ma nazwę Władysława Jagiełły.

Ulica Śliwki na Niwce ma zostać ulicą Bogusława Kabały, zmarłego niedawno byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu, a wcześniej nauczyciela sosnowieckich szkół. W Kazimierzu Górniczym znikną ulice Jasieńskiego i Szenwalda. Ta pierwsza ma się podzielić na dwa odcinki. Pierwszy otrzyma imię Armii Krajowej (jako przedłużenie nazwy ulicy prowadzącej do Ostrów Górniczych), a drugi - poetki Anki Kowalskiej. Ulica Szenwalda ma z kolei być ulicą KWK Kazimierz.

Ulica Janka Krasickiego w Klimontowie zmienić się ma w ulicę Ignacego Krasickiego, a ul. Wesołowskiego upamiętniać ma architekta, projektanta m.in. wielu kościołów w Zagłębiu - Józefa Pomian-Pomianowskiego. Na Konstantynowie zamiast ul. Szewczyka istnieć ma za to ulica Fitznera i Gampera.

Ul. Hanki Sawickiej na Juliuszu nosić będzie nazwę Kryptologów, która wpisuje się w system nazewnictwa dotychczasowych ulic w tej części miasta. Na Pogoni zamiast ulicy Dąbrowszczaków ma być za to ulica Henryka Dietla.

Nie zdecydowano się na zmianę takich nazw jak 27 Stycznia, Przyjaźni, Braterstwa Broni czy Przyjaciół Żołnierza.

W ramach dekomunizacji swojego patrona ma stracić też Szkoła Podstawowa nr 16 na Środuli, która nosi dziś imię Mariana Buczka.

We wtorek o godz. 15.15 o propozycjach zmian dyskutować będą radni z Komisji Samorządności i Organizacyjnej sosnowieckiej Rady Miejskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Snake
Rozumiem ,że Sz.P. jest przeciw dekomunizacji......czyli jest za komunizmem . Czy przypadkiem Sz.P. nie pomieszało się już w głowie, kogo popierać ,a kogo napiętnować, a o kim jak najszybciej zapomnieć i nie przypominać ich . Gdyby Sz.P. miał jakiekolwiek trudności lub wątpliwości , to odsyłam do Konstytucji RP i wczytać się uważnie w zdanie mówiące czym był komunizm ...
V
Vissario
Za okupacji niemieckiej też zmieniano nazwy ulic i placów. Teraz (od 28 lat) mamy nowych okupantów, co wprowadzają zmiany wbrew woli mieszkańców miasta. Co prawda są co niektórzy za dekomunizacją ale cóż - zawsze znajdzie się jakiś oszołom. Kiedyś byli folksdojcze...
M
MArta
Może lepiej połatać te dziurawe ulice, chodniki niż zmieniać nazwy ulic, które krzywdy nie robią, a w dziurze nogi można połamać MASAKRAAAAAAA :(
L
Lucyna
Kto zapłaci za zmianę pieczątek prywatnych firm oni nie utrzymują się z podatków muszą ciężko pracować
L
LEJE W pisUAR
Prezydencie Sosnowca czy nie lepiej wydać te pieniądze na dofinansowanie biednych, kalekich dzieci niż na jakieś pisDOWATE farmazony , a urzędnicy to niech sobie zmienią samochody na rowery będzie więcej kasy
Wróć na i.pl Portal i.pl