Deputat węglowy dla emerytów i rencistów górniczych. Rekompensata za utracony deputat ma wynieść 10 tys. zł.
CZYTAJ KONIECZNIE
USTAWA O DEPUTATACH WĘGLOWYCH BEZ POPRAWEK JUŻ W SENACIE
Rządowy projekt ustawy dotyczący deputatu węglowego dla emerytów i rencistów górniczych w końcu ujrzał światło dzienne. Dokumenty zostały już skierowane do pierwszego czytania, a projekt ustawy dostępny jest m.in. na stronie internetowej Sejmu.
CZYTAJ KONIECZNIE, CO DZIAŁO SIĘ W SEJMIE W NOCY Z 10 NA 11.10.2017
DEPUTAT WĘGLOWY W KOMISJI ENERGII. SĄ DUŻE ZMIANY
Na przedstawienie rządowego projektu, środowisko górnicze czekało od ponad roku. Od ponad roku, bo w czerwcu 2016 roku projekt obywatelski w tej sprawie (podpisało się ponad nim ponad 120 tys. osób) utknął w komisji sejmowej i prace nad jego procedowaniem stanęły.
Dodajmy, że obywatelski projekt zakładał utrzymywanie coroczności wypłaty ekwiwalentu pieniężnego, ale zobowiązanie to miałoby być realizowane z budżetu państwa. Do niedawna deputat był wypłacany przez spółki górnicze, ale w ostatnich latach ze względu na fatalną kondycję finansową i poszukiwanie oszczędności przez firmy wydobywcze, świadczenie to było zawieszane lub wypowiadane. W tej chwili większość uprawnionych została go pozbawiona. Niewielka część świadczenie to wciąż otrzymuje m.in. z budżetu państwa.
Zgodnie z rządowym projektem - emerytowani pracownicy kopalń, renciści górniczy, wdowy oraz sieroty będą mogli ubiegać się o wypłatę "świadczenia rekompensacyjnego z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla". Aby wypłatę w wysokości 10 tys. zł otrzymać, trzeba będzie złożyć wniosek. Jednak nie będzie na to wiele czasu, bo jedynie 10 dni od dnia wejścia w życie tej ustawy.
Wnioskujący o wypłatę tej rekompensaty będą musieli złożyć również cztery oświadczenia. Jedno z nich będzie dotyczyć deklaracji, że roszczenia z tytułu prawa do bezpłatnego węgla nie podlegają zaspokojeniu na podstawie prawomocnego wyroku sądowego. Trzeba będzie również oświadczyć czy zainteresowany złożył wniosek do sądu w tej sprawie oraz że "nie będę występować z roszczeniami z tytułu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy w zakresie prawa do bezpłatnego węgla".
Sprawa deputatu węglowego dla emerytów i rencistów górniczych dotyczy ponad 235 tys. osób. Projekt ustawy został w tej chwili skierowany do pierwszego czytania.
POLECAMY TWOJEJ UWADZE
Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego
