Dlaczego tyle płacimy za prąd? Co składa się na cenę energii elektrycznej?

MB
Według wyliczeń PKEE z grudnia 2021 r. największy udział w strukturze kosztów produkcji energii (59 proc.), miały koszty uprawnień do emisji CO2.
Według wyliczeń PKEE z grudnia 2021 r. największy udział w strukturze kosztów produkcji energii (59 proc.), miały koszty uprawnień do emisji CO2. Anna Kaczmarz/ Polska Press
Co czwarty badany uważa, że głównym składnikiem ceny energii są koszty surowców, niewielu mniej wymienia akcyzę i inne podatki oraz marżę sprzedawcy i producenta.

Zdaniem co czwartego ankietowanego najważniejszą składową kosztu wytwarzania energii są koszty surowca do produkcji. 22 proc. wskazało na akcyzę i inne podatki, 19 proc. marżę sprzedawcy i producenta, 17 proc. - uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, a 5 proc. na koszty inwestycji w odnawialne źródła energii- wynika z badania na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Największy udział w rachunkach mają koszty uprawnień do emisji CO2

Według wyliczeń PKEE z grudnia 2021 r. największy udział w strukturze kosztów produkcji energii (59 proc.), miały koszty uprawnień do emisji CO2. 25 proc. stanowiły pozostałe koszty związane z produkcją energii, 8 proc. koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE. Natomiast 6 proc. stanowią koszty własne sprzedawców energii, a po 1 proc. stanowiły marża sprzedawców i akcyza. Opłata za energię elektryczną stanowi średnio około połowy wysokości rachunku. Pozostała kwota to koszty dystrybucji.

Blisko 6 na 10 respondentów (61 proc.) uznało, że koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla jest obecnie wyższy niż na początku 2021. 12 proc.twierdziło, że jest na zbliżonym poziomie, a 3 proc., że spadł. Co czwarty badany (24 proc.) nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Od stycznia do grudnia 2021 roku- jak podaje PKEE- koszty uprawnień do emisji CO2, które muszą kupować m.in. polskie elektrownie węglowe i gazowe, wzrósł z ok. 30 do 90 euro za tonę, co jest jedną z głównych przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej.

Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r. na próbie 1000 respondentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Dlaczego tyle płacimy za prąd? Co składa się na cenę energii elektrycznej? - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koń polski
8 lutego, 18:44, Gość:

60% ceny energii to tuski POdatek czyli tzw. prawa do emisji CO2

Rządowa banda sprzedaje prawa do emisji CO2. Sprzedali za 60 mld zł. i 95% zostało wykorzystane hu. wie w jakim celu. Ale to wie obaj-tek .

G
Gość
8 lutego, 18:44, Gość:

60% ceny energii to tuski POdatek czyli tzw. prawa do emisji CO2

Prawa do emisji CO 2 pobrał PiS i i sprzeniewierzył grube miliony !!!

G
Gość
Propaganda PiS-owska , wszystko po to aby wyjść z Uni Europejskiej. Wydano znowu miliony na spoty w TVP-Info i innych szczekaczkach oraz bilbordy na ulicach !
G
Gość
"Energia czynna całodobowa

Opłata abonamentowa

Opłata sieciowa stała

Opłata sieciowa zmienna całodobowa

Opłata jakościowa

Opłata OZE

Opłata kogeneracyjna

Opłata mocowa

Opłata przejściowa"

z tylu pozycji sklada sie rachunek za tzw Tuska było mniej pozycji
Wróć na i.pl Portal i.pl