Kraje UE z największą liczbą przyjezdnych z Polski
Wydawać by się mogło, że czasy, gdy Polacy masowo wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy za granicą, mamy już za sobą. Mimo to w dalszym ciągu blisko 2,5 mln naszych rodaków mieszka w innym kraju UE dłużej niż trzy miesiące – szacuje GUS. Oznacza to, że miliony osób z polskim paszportem mają status imigrantów czasowych. Łatwo sprawdzić, które części świata cieszą się największą popularnością wśród polskich pracowników.
Duża część Polaków szuka pracy za granicą tymczasowo. Są to osoby wyjeżdżające na 2–3 miesiące, często na okres wakacji. Ich jednak wspomniane statystyki Głównego Urzędu Statystycznego nie obejmują. Wiadomo natomiast, w których krajach UE Polacy pozostają dłużej niż trzy miesiące.
Najczęściej szukamy pracy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii, z czego po raz pierwszy od ośmiu lat Zjednoczone Królestwo przestało zajmować pierwsze miejsce na podium.
ZOBACZCIE MIEJSCA, W KTÓRYCH MIESZKA NAJWIĘCEJ POLAKÓW
TOP 5 najpopularniejszych wśród Polaków krajów UE
- Niemcy
- Wielka Brytania
- Holandia
- Irlandia
- Włochy
W tych 10 krajach jest najwięcej kobiet na kierowniczych stanowiskach
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Polacy zaczęli szukać pracy za granicą na terenie wspólnoty. Wśród obranych przez naszych rodaków kierunków to właśnie Wielka Brytania cieszyła się szczególnym zainteresowaniem.
Co będzie, gdy Wielka Brytania przestanie być jednym z krajów UE?
Ten wyjątkowo dobrze prosperujący gospodarczo kraj UE kusił nie tylko łatwością nauki języka, ale również – możliwością wysokich zarobków. Zwłaszcza że kurs funta (GBP/PLN) był dużo korzystniejszy niż kurs euro (EUR/PLN) – przynajmniej dla pracownika, który podjął się pracy za granicą, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i przywieźć je do domu.
Z czasem funt zaczął tracić na wartości w stosunku do euro, a praca w Wielkiej Brytania przestała być tak opłacalna jak kiedyś. Czarę goryczy przelał Brexit, który oznacza, że Zjednoczone Królestwo nie będzie dłużej krajem UE. Dla pracownika, który myśli o migracji zarobkowej, oznacza to znaczne komplikacje w legalizacji swojego pobytu w UK. Chyba że mieszka on na wyspach przynajmniej przez pięć lat.
W 2018 r. ubyło 85 tys. Polaków mieszkających w innych niż nasz krajach UE, przy czym liczba obywateli Polski w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 98 tys. (12%). Nadal wyjeżdżamy w poszukiwaniu pracy za granicą, ale dużo osób powróciło do kraju, przez co bilans jest ujemny, zwłaszcza w przypadku Londynu. Jaki z tego wniosek? Wielka Brytania straciła na atrakcyjności dla polskich pracowników.
Praca za granicą. 10 powodów, dla których warto wyjechać do ...
