Dodatek węglowy 2023 – czy rząd planuje wypłatę świadczeń w tym roku? Temat do rozmów jest otwarty

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Czy osoby ogrzewające swoje mieszkania węglem będą mogły liczyć w tym roku na dodatek węglowy? Zgodnie z zapewnieniami minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, jest na to szansa, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? Sprawdźmy.

Spis treści

Dodatek węglowy 2023 – czy rząd wznowi świadczenie?

Dodatek węglowy to wsparcie finansowe dla osób, które swoje mieszkanie lub dom ogrzewają węglem. W 2022 r. przyznawany był jednorazowo wraz z początkiem okresu grzewczego, czyli na jesień i wyniósł 3000 zł. Czy w tym roku również możemy liczyć na pomoc rządu?

Jak zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, rząd cały czas analizuje kwestię przyznania wsparcia, choć całkiem prawdopodobne, że w tym roku decyzja ta w dużej mierze zależeć będzie od sytuacji na rynku paliw.

Zatem wszystko wskazuje na to, że ostateczna decyzja co do dodatku węglowego w sezonie grzewczym 2023/2024 nie została jeszcze podjęta przez rząd. Choć rząd zapewnia, że sytuacja sprzed roku się nie powtórzy i ceny węgla nie wzrosną radykalnie, to kwestia dodatku węglowego wciąż jest tematem otwartym. Niemniej brak problemów z dostępnością węgla oraz jego niższe ceny sprawiają, że ten dodatek może już nie być tak konieczny, jak jeszcze rok temu.

piec opalany węglem
Rząd jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji o przyznaniu dodatku węglowego na zbliżający się okres grzewczy. 123RF/djedzura

Dodatek węglowy – kto mógł się o niego ubiegać w 2022?

Pomysł rządu na udzielanie wsparcia osobom ogrzewającym swoje mieszkania węglem, podyktowany był bardzo wysokimi cenami opału w 2022 r. Aby móc ubiegać się o wsparcie finansowe, należało spełnić kilka kryteriów. m.in.:

  • podstawowe źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym to koza, ogrzewacz powietrza, kominek, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilane paliwem w postaci ekogroszku, miału, koksu, brykietu lub peletu, zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego;
  • źródło ogrzewania powinno być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Otrzymanie świadczenia nie zależało od wysokości dochodu i było zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioski składało się osobiście w gminie, listownie lub przez internet (e-PUAP). Na rozpatrzenie wniosku gminy miały 60 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek węglowy 2023 – czy rząd planuje wypłatę świadczeń w tym roku? Temat do rozmów jest otwarty - RegioDom.pl

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolesław Kowalski
28 sierpnia, 13:57, Łk:

dodatek byłby fajny bo ceny w porównaniu do tego co były nadal są zamiast 900zł/t to w granicach 1600zł, ale znając naszych kochanych sprzedawców (czytaj złodziei) cena w momencie po ogłoszeniu skoczyłaby do 2600zł/t, także czy jest sens???

Masz rację, jeżeli państwo chce użyć publicznych pieniędzy aby wspomóc osoby ogrzewające swoje domy węglem, to powinno zadbać o to, żeby te pieniądze zostały wydane zgodnie z założeniem, a nie nabijały kabzę spekulantom - januszom biznesu. Niestety, ale wiąże się to z wprowadzeniem regulacji, przynajmniej czasowych, w tej gałęzi rynku, czyli - podobnie jak z wyrobami tytoniowymi lub alkoholowymi - zastosowanie pełnej kontroli na całej ścieżce pokonywanej przez węgiel, od kopalni, aż do odbiorcy detalicznego.

Ł
Łk
dodatek byłby fajny bo ceny w porównaniu do tego co były nadal są zamiast 900zł/t to w granicach 1600zł, ale znając naszych kochanych sprzedawców (czytaj złodziei) cena w momencie po ogłoszeniu skoczyłaby do 2600zł/t, także czy jest sens???
Wróć na i.pl Portal i.pl