Dom Robak (Wormhouse) zdobył wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design podczas tegorocznej (2018) edycji jednego z najbardziej prestiżowych światowych konkursów w dziedzinie designu: GERMAN DESIGN AWARD 2018. Uroczysta gala finałowa odbyła się w piątek 9.02 2018 r. we Frankfurcie.
"WORMHOUSE – The Breathing House" to bardzo niewielki obiekt (tylko nieco ponad 100 m2 powierzchni mieszkalnej) dla 4-osobowej rodziny, który cechuje się niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, ale jednocześnie bardzo niewielkimi kosztami budowy. Dom jest w trakcie realizacji, powstaje we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim.
Jego inicjatorem i inwestorem jest Bartłomiej Witkowski, projektant graficzny, współwłaściciel studia Ultrabrand ze Strumienia. Projektantem tego szczególnego domu jest Piotr Kuczia, architekt polskiego pochodzenia pracujący w Niemczech i w Polsce, absolwent Politechniki Śląskiej.
Koncepcja WORMHOUSE nie jest architektoniczną ekstrawagancją, lecz – choć nietypową – to racjonalną odpowiedzią na założone wymagania i zastane otoczenie. Rodzina miała działkę we wsi Zabłocie, długą ale wąską oraz budżet 250 tys. złotych na budowę domu. - Podczas przejażdżki rowerowej wypatrzyłem dom w Łące pod Pszczyną, którego projektantem, jak się później okazało, był Piotr Kuczia – mówi Bartłomiej Witkowski. - Zaintrygowany formą domu, dotarłem do informacji o zastosowanych w nim rozwiązaniach, które wydały mi się bardzo przemyślane. Pomimo niskiego budżetu, jakim dysponowaliśmy, postanowiliśmy zwrócić się do tego właśnie architekta. Piotr Kuczia niski budżet potraktował jako parametr projektowy, a zarazem wyzwanie, którego, ku naszej radości, postanowił się podjąć. Dziś, postąpiłbym tak samo, nie kupiłbym gotowego projektu domu – zwróciłbym się do architekta, do czego namawiam – dodaje Witkowski.
Dom Robak powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia. Wormhous...
Budowa domu rozpoczęła się w 2016 roku. To autorski projekt Piotra Kuczii, dom, który oddycha. Jego zewnętrzna powłoka reaguje na warunki zewnętrzne, a szklane drzwi, jak harmonijka, przesuwają się na zewnątrz.
Piotr Kuczia to dwukrotny zdobywca GRAND PRIX Architektura Roku Województwa Śląskiego i dwukrotny finalista najważniejszego polskiego konkursu architektonicznego życie w architekturze. Jego najsłynniejszy projekt – dom ekologiczny nad Jeziorem Łąckim był nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe. Jest laureatem/współlaureatem ponad 50 nagród w Polsce i za granicą. Jego projekty były publikowane w setkach czasopism i ponad 40 książkach na 5 kontynentach oraz eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Wykładał w Polsce, Niemczech, USA i na Węgrzech oraz był jurorem w kilkunastu międzynarodowych konkursach.
Więcej o projekcie można znaleźć na Wormhouse
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ
