Donald Tusk żegna się z Radą Europejską. Co udało mu się osiągnąć?

Leszek Rudziński
Donald Tusk żegna się z Radą Europejską. Co udało mu się osiągnąć?
Donald Tusk żegna się z Radą Europejską. Co udało mu się osiągnąć? Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Donald Tusk kończy kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Dziś przekazał stanowisko Charlesowi Michelowi. Podsumowaliśmy najważniejsze wydarzenia, z którymi musiał się zmierzyć były polski premier na arenie międzynarodowej.

Donald Tusk w piątek przekazał stanowisko swojemu następcy. Belg Charles Michel rozpocznie przywództwo w Radzie Europejskiej od 1 grudnia. Z okazji zakończenia kadencji Donald Tusk zamieścił w mediach społecznościowych pożegnalne wideo, a my przygotowaliśmy zestawienie wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć ustępujący szef RE.

Walka o jedność UE
W trakcie swojej kadencji Donald Tusk musiał się zmierzyć z serią kryzysowych wydarzeń. Anglia postanowiła opuścić szeregi UE, Grecja planowała opuścić strefę euro, a do Wspólnoty napływali uchodźcy z Syrii. Tuskowi nie pomogło także podważanie praworządności w Polsce przez unijnych urzędników, a także dojście do władzy w USA Donalda Trumpa, którego działania, zdaniem części obserwatorów, również uderzały w jedność Unii. Obserwatorzy życia politycznego wskazują, że Donald Tusk mimo, wielu przeciwności udanie godził interesy różnych krajów członkowskich, co przyczyniło się do zapobieżenia pogłębianiu podziałów między krajami Wspólnoty.

Brexit
Na mapie Unii Europejskiej pojawiło się jednak poważne pęknięcie. W 2016 r. Wielka Brytania postanowiła opuścić szeregi Wspólnoty. Zdaniem Tuska brexit to „wypadek”, któremu można było łatwo zapobiec. Zdaniem szefa RE był on rezultatem serii politycznych błędów. - Referendum ws. brexitu było osobistym błędem premiera Davida Camerona - ocenił Tusk w rozmowie z „Die Zeit”. Jednocześnie przyznał, że odczuwa „pewną satysfakcję”, iż do brexitu nie dojdzie jednak za jego kadencji.

Kryzys finansowy w Grecji
W 2001 roku Grecja przystąpiła do strefy euro, pomimo że była już jako państwo solidnie zadłużona. Złe zarządzanie finansami państwa, jak i rozdęte przywileje socjalne spowodowały, że kilka lat później Grecja pogrążyła się w finansowym kryzysie. Pierwszy program pomocowy dla tego kraju UE uruchomiony został w 2010 r. Choć UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeznaczały ogromne środki na ratowanie Grecji, to skutki okazały się być niewspółmierne do poniesionych nakładów. W 2015 r. podczas szczytu euro, po kilkunastu godzinach negocjacji udało się osiągnąć porozumienie, które ostatecznie miało zażegnać kryzys w Grecji. - To były wyjątkowo wyczerpujące negocjacje, bo stawką były nie tylko pieniądze, ale przyszłość Europy i strefy euro - przyznał wówczas przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, biorący udział w negocjacjach.

27:1
Sukcesem była także reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej w 2017 r. Pomimo sprzeciwu ówczesnego rządu Beaty Szydło – który forsował kandydaturę Dariusza Saryusz-Wolskiego – Tusk zyskał poparcie 27 z 28 krajów członkowskich. Przeciwna jego kandydaturze była tylko Polska. Jednocześnie jest to pierwszy przypadek w historii Unii, kiedy na tak wysokie stanowisko wybrano kogoś wbrew woli jego kraju.

Polityka migracyjna
Kilka miesięcy po objęciu przez Donalda Tuska stanowiska szefa RE na skutek wojen na Bliskim Wschodzie, granice Wspólnoty zaczęli szturmować imigranci z Syrii i Erytrei. Według Eurostatu w 2015 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej otrzymały ponad 1,2 mln wniosków o azyl, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 roku.

I choć Tusk wpłynął na obniżenie napięcia w kwestii relokacji uchodźców, przekierowując uwagę na konieczność ochrony granic zewnętrznych, to Unia Europejska nadal nie znalazła takiej odpowiedzi na kwestie migracji, która miałaby poparcie wszystkich krajów członkowskich.

W marcu 2016 r. szef RE, w trakcie spotkania unijnych przywódców i tureckiego premiera Ahmeta Davutoglu, poinformował, że UE i Turcja uzgodniły porozumienie, które „ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy”.

Zgodnie z planem Turcja miała przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca 2016 r. przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE miała rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów.

Uzgodniono również przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca 2016 r. UE zniosła wizy dla Turków oraz otwarcie nowego rozdziału negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE.

Kryzys migracyjny nie został jednak do końca zażegany. Po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii Turcja rozpoczęła tam operację militarną wymierzoną w kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów (są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon syryjskich sił SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju).

Turecka operacja wywoła sprzeciw UE. W odpowiedzi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł Wspólnotę, że jeśli „Unia Europejska nazwie operację „inwazją”, Turcja otworzy bramy i pośle na Wspólnotę 3,6 mln uchodźców”.

Brak blokady Nord Stream 2
Gazociąg tłoczący rosyjski gaz do Niemiec to ogromna porażka zarówno Donalda Tuska, jak i Polski. Choć szef RE przekonywał ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, że to fatalny pomysł, to ten pozostał głuchy na jego słowa.

W ujawnionym przez „Financial Times” liście do Junckera Tusk pisał: „Budowa Nord Stream 2 pozwoli Rosjanom na zamknięcie szlaku tranzytowego przez Ukrainę, a agresja na ten kraj się nie skończyła. (...) Uzależni nas bardziej od rosyjskich dostaw i skupi tranzyt gazu wzdłuż istniejącej trasy. Ponadto umocni pozycję Gazpromu jako dominującego dostawcy gazu do UE”.

Nic to jednak nie pomogło. Komisja Europejska stosunkiem głosów 1:27 przyjęła bez dyskusji stanowisko w sprawie kontrowersyjnego gazociągu. Sprzeciw zgłosiła tylko Polska, rumuński sprzeciw wpłynął po czasie, a kraje bałtyckie – pomimo naszych oczekiwań - sprzeciwu nie złożyły.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I nikt mu nic nie zrobi. Bo kruk krukowi oka nie wykole. Między całą tą okrągłostołową ekipą jest umowa, wy nie ruszacie naszych a my waszych. Nikt nie siedzi i siedzieć nie będzie. Targowica "U Sowy" trafne nazwała że to państwo teoretyczne, z dykty. I tak jest i będzie. Dlaczego ?, ano dlatego że w 1989 roku episkopat zorganizował nam okrągły stół zdrady narodowej i to co ustalono pod stołem obowiązuje do dzisiaj. Nie polała się wtedy krew, naród w sposób naturalny nie oczyścił się z komunistycznej hołoty i dzisiaj mamy to co mamy. Afera za aferą, kradzieże, korupcja i ogólna moralna zgnilizna. Ot i cały PRL-bis. Toniemy i wszyscy klaszczą i nie przejawiają jakichkolwiek odruchów obronnych. Najsmutniejsze jest to że nie ma ani przywódców ani elit. Bezwładna masa ludzka sterowana ustawami i konstytucją napisanymi przez zdrajców. Tragedia narodu.

J
Józef Bąk

Udało mu się dostać gigantyczną emeryturę.

K
Kapral

Tusk to człowiek bez honoru.Zrobił sobie kiedyś wycieczkę do Peru i jak to okreslił była to jego podróż za którą my podatnicy zapłaciliśmy 1,5 mln.zł.

K
Kapral

Największy sukces Tuska to praca na rzecz Niemiec i srani.e na Polskę.

J
Józef Bąk

Haniebna POstać!!!Śmietnik historii.

G
Gość

Tusk to [wulgaryzm] i prostytutka.

G
Gość

Ryza bladz. Sprzedawczyk i judasz.

O
Obserwator polityczny

Ryży Dyzma zwany Rudym Kundlem z Brukseli

1. Skumał się z Putinem w sprawie wizyty Smoleńskiej,

2. Ukradł nam 180 miliardów z OFE,

3. Zadłużył Polaków na ponad bilion,

4. Podzielił Polaków i rozpętał kampanię nienawiści,

5. Narobił i nie wyjaśnił pełno afer w Polsce, od zakupu Pendolino, Kasyn gier, przez budowę dróg, walizki od Sobiesiaka, po synekurę od wrogiego rządu za zdradę kraju!

6. Zwiał zarabiać miliony nie zostawiając koncepcji spłacania jego długów.

7. Popiera nałożenie sankcji na Polskę.

K
Karol

O ile dobrze pamiętam, to ile razy był na mównicy sejmowej, tyle razy mówił coś złośliwego do Kaczyńskiego. To nie jest dobry człowiek, a na 100% nie był dobrym gospodarzem.

S
Staszek

Udało mu się uniknąć kary.

G
Gość

Tusk przywódca syjonistów w Breslau !

U
Ujmując

Głupie pisiory ale teraz inny przecie jest cel głupiego, zalganego, parchatego, wrednego, nikczemne go pisiorstwa, nie wita, Lewica teraz wróg nr 1, bo oni wam mogą dużo zabrać głosów. Ha ha ha

U
Uchy
30 listopada, 19:19, goorol:

Za Tuska była powódź, katastrofa w Miroslawcu, Smolensk, a potem Brexit. Przeciez ten typ przyciaga nieszczescia

Katastrofa to przecie to zasługa pisowskich glupkow co wiedzą wszystko najlepiej.

K
Kuby

Pisowskie menty, widzita to według nas jest sukces, Polaka zajmuje najważniejsze stanowisko w UE, godnie go reprezentuje obiektywnie, nie drze ryja że tylko interes Polski jest najważniejszy, wszyscy go chcieli na tym stanowisku z wyjątkiem was ment pisowskich itd itd

G
Gość

Za siedzenie na stołku zostal milionerem....... Przez pięć lat Tusk w Radzie Europejskiej zarobił blisko 7 milionów zł.Na pożegnanie dostanie prawie 1,5 mln zł.! Boi sie wrocic bo stanie przed Trybunałem Stanu za Smolensk !

Wróć na i.pl Portal i.pl