Drony Kamikaze, wiele wyrzutni rakiet, czołgi. Jaką broń Zachód dostarcza Ukrainie?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
z biegiem czasu Zachód wysyła Ukrainie coraz większe ilości broni ciężkiej
z biegiem czasu Zachód wysyła Ukrainie coraz większe ilości broni ciężkiej fot: facebook.com/hqjoc
Kraje zachodnie zaczęły stopniowo przechodzić od dostaw na Ukrainę podstawowej broni strzeleckiej do ciężkiej broni ofensywnej, w tym najnowszych systemów. Haubice, drony, pojazdy opancerzone, czołgi i śmigłowce - dostępność zachodniej broni przeciwpancernej jest jednym z kluczowych czynników niepowodzenia planu Putina, polegającym na przeprowadzeniu Blitzkriegu - wojny błyskawicznej. Wiemy jaką broń dostaje Ukraina i czego się spodziewać w najbliższej przyszłości.

Broń i amunicja trafiała na Ukrainę już w pierwszych dniach wojny na pełną skalę. Ale początkowo chodziło tylko o uzbrojenie lekkie - głównie broń strzelecką i przenośne pociski przeciwlotnicze oraz systemy przeciwpancerne. Amerykańskie ‘Stingery’ i ‘Javeliny’, a także brytyjskie ‘NLAWy’ od początku wykazywały wysoką skuteczność na polu bitwy, stając się jednym z symboli tej wojny.

Jednak państwa zachodnie początkowo odmówiły przekazania Ukrainie ciężkiej broni, która mogła być użyta w operacjach ofensywnych. Politycy obawiali się, że może to doprowadzić do eskalacji konfliktu i wciągnąć ich w wojnę z Rosją. Jednak z biegiem czasu Zachód stał się bardziej sceptyczny wobec gróźb Kremla, w tym szantażu nuklearnego. 26 kwietnia w Rammstein w Niemczech odbyła się historyczna konferencja, na której przedstawiciele ministerstw obrony 40 krajów (w tym państw spoza NATO) uzgodnili koordynację pomocy wojskowej dla Ukrainy w zwalczaniu rosyjskiej agresji. Szereg państw zachodnich ogłosiło gotowość dostarczenia Ukrainie ciężkiej broni, w tym artylerii i pojazdów opancerzonych. Dostawy stale rosną.

z biegiem czasu Zachód wysyła Ukrainie coraz większe ilości broni ciężkiej
z biegiem czasu Zachód wysyła Ukrainie coraz większe ilości broni ciężkiej fot: facebook.com/hqjoc

Głównym dostawcą broni na Ukrainę są dziś Stany Zjednoczone. W kwietniu Pentagon ogłosił, że nowy pakiet pomocy wojskowej (poza Javelinem) będzie obejmował m. inn. haubice 155 mm typu M777 (najnowszy system artyleryjski na uzbrojeniu armii amerykańskiej), transportery opancerzone M113, śmigłowce Mi-17, drony Switchblade i Phoenix Ghost oraz radary artyleryjskie.

Ważną pozycją w nowym pakiecie pomocy wojskowej jest dostawa dronów kamikaze. „Switchblade” - kierowane pociski samonaprowadzające, które mogą niszczyć wrogie cele z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Ze względu na ich niewielkie rozmiary, dużą prędkość i cichy lot są praktycznie nie do wykrycia. Pentagon poinformował w kwietniu, że zostanie dostarczonych łącznie 300 takich dronów. Ukraina otrzyma również drony „Phoenix Ghost” - co ciekawe, drony te zostały opracowane przez Amerykanów właśnie pod wymogi strony ukraińskiej. Można przypuszczać, że lista uzbrojenia i skala dostaw amerykańskich w najbliższych miesiącach będzie tylko rosła, gdyż 9 maja prezydent USA Joe Biden podpisał Lend-Lease Act, który bardzo usprawnia szybkie rozwiązanie kwestii dostaw niemal każdej nowoczesnej broni na Ukrainę.

Eksperci przewidują, że Ukraina może wkrótce otrzymać od Stanów Zjednoczonych:

Czołgi trzeciej generacji M1A2 „Abrams”

Bojowe wozy piechoty USA M2A3 "Bradley"

Artylerię samobieżną M109A6 „Paladyn”

Wiele wyrzutni rakietowych na podwoziu kołowym HIMARS

Wyrzutnie uniwersalne / MLRS M270 MLRS

Systemy obrony przeciwrakietowej SAM NASAMS 2, patriot SAM

Myśliwce wielozadaniowe 4. generacji F-16

Na początku kwietnia Australia przekazała Ukrainie 20 transporterów opancerzonych Bushmaster i kilka haubic M-777. Kanada wysłała 4 haubice M-777 i precyzyjne pociski artyleryjskie dalekiego zasięgu z naprowadzaniem GPS M982 "Excalibur". Celność takich pocisków wynosi tylko 4 metry, czyli jest to broń o wysokiej precyzji. Ponadto Kanadyjczycy przekazali Siłom Zbrojnym 8 pojazdów opancerzonych „Roszel”. Francja obiecała Ukrainie samobieżną artylerię CAESAR, której przy użyciu rakiet zasięg ognia może wynosić ponad 50 km oraz przeciwpancerne systemy rakietowe „Milan”. W sumie Francja wysłała na Ukrainę 12 takich systemów.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie 20 samobieżnych jednostek artyleryjskich AS-90, zdolnych do prowadzenia ognia na odległość 24 km i wystrzeliwania do trzech pocisków w ciągu 10 sekund. Na początku maja Boris Johnson zapowiedział dostawy na Ukrainę rakiet przeciwokrętowych „Brimstone” i samobieżnych zestawów przeciwlotniczych „Stormer”.

Czechy wysłały Ukrainie ze starych sowieckich rezerw czołgi T-72, BMP-1 i system ostrzału salwowego RM-70. Słowacja jako pierwszy kraj przekazała systemy rakiet przeciwlotniczych, mowa o S-300. 25 kwietnia. Polska i Słowenia w ostatnim czasie ogłosiły gotowość przekazania Ukrainie czołgów.

Szwecja jest gotowa wysłać do Sił Zbrojnych nowoczesnych samobieżnych haubic "Łucznik" , które w zależności od rodzaju pocisków mogą trafić na odległość od 30 do 60 km.

Bardzo istotna jest zmiana podejścia Niemiec, które w pierwszych dniach wojny kategorycznie odmówiły dostaw na Ukrainę śmiercionośnej broni, a nawet zablokowały dostawy broni niemieckiej do krajów sojuszniczych. Ale na początku marca władze niemieckie zatwierdziły pierwszą bezpośrednią dostawę broni strzeleckiej, a pod koniec kwietnia zgodziły się dostarczyć broń ciężką. Po konferencji w Rammstein okazało się, że niemieckie Ministerstwo Obrony jest gotowe przekazać Siłom Zbrojnym około 50 samobieżnych jednostek przeciwlotniczych „Gepard”. Media donoszą, że wkrótce na Ukrainę trafią niemieckie wozy piechoty Marder. Wprawdzie Gepardy i wozy Mader należą do wyposażenia, które armia niemiecka stopniowo porzuca, ale istotny jest fakt chęci wsparcia a dodatkowo Ukraina spodziewa się otrzymać niemieckie czołgi "Leopard" i nowoczesne 155-mm systemy artyleryjskie "PzH 2000".

Źródło: belsat.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl