Drzewko za surowce wtórne 2023 - razem ku eko przyszłości
Mieszkańcy Pomorza, jak co roku, dali dowód swojemu zaangażowaniu i mobilizacji w imię czystego środowiska. Udało nam się zebrać całe tony makulatury i elektrośmieci, które zostaną poddane odpowiedniej segregacji i utylizacji. W zamian rozdaliśmy wiele setek sadzonek, o których na miejscu opowiadali przedstawiciele Lasów Państwowych. A było w czym wybierać! Na stoisku z drzewkami czekało kilka rodzajów krzewów do wyboru:
- Azalia japońska
- Berberys Thumberga
- Jodła koreańska
- Jodła mandżurska
- Klon Dawida
- Klon palmowy
- Pigwowiec japoński
- Świerk pospolity
- Świerk serbski
- Żywotnik zachodni

- Drzewka pochodzą ze szkółki leśnej przy Nadleśnictwie Kaliska - tłumaczy Marcin Boniecki z Lasów Państwowych - mamy tutaj świerk pospolity, który może dorosnąć nawet do 40 m, ale mamy też krzaki, które są niewysokie. Możemy posadzić je choćby w przydomowych ogrodach, na naszych działkach lub gdziekolwiek, gdzie jest teren zielony.
Za akcją "Drzewko za surowce wtórne" stoi przede wszystkim myśl proekologiczna, bo, jak podkreślają Lasy Państwowe, im więcej śmieci odbierzemy podczas akcji, tym mniej znajdziemy ich później w lesie.
E.Leclerc Gdańsk Przymorze - 50 sadzonek dla szkoły z Żabianki
Na gdańskim Przymorzu, jak co roku, ustawiła się długa kolejka osób z wózkami po brzegi wypełnionymi odpadami do wymiany. Nasi wolontariusze dzielnie ważyli każdy kolejny worek i za odpowiednią ilość śmieci wydawali bilecik na odbiór drzewka. Uczestnicy akcji mogli też rozgrzać się ciepłym bigosem, a dzieci zajmowały się edukacyjnymi kolorowankami i grami udostępnionymi przez Lasy Państwowe.

To właśnie stację E.Leclerc odwiedziła para, która odebrała najwięcej sadzonek w tym punkcie, bo aż 50. Wszystko dzięki pani Lilianie Tarasow, nauczycielce ze Szkoły Podstawowej nr 89 w Gdańsku.
- Dowiedziałam się o akcji z Facebooka i pomyślałam, że z chęcią się w nią zaangażujemy - mówi pani Liliana. - Ogłosiliśmy zbiórkę wśród rodziców naszych uczniów, którzy przynosili różnego rodzaju telewizory, kable, laptopy, baterie. Wydaje mi się, że uzbieraliśmy ponad 100 kg elektrośmieci.
Ponad 50 sadzonek pojechało do szkoły na gdańskiej Żabiance, gdzie zasadzą je uczniowie Szkoły Podstawowej 89.

- Każda klasa posadzi swoje własne drzewko. Myślę, że to piękna pamiątka na lata - tłumaczy pani Liliana
C.H. Auchan Gdańsk, Szczęśliwa - symboliczne posadzenie lipy
Między rozdawaniem sadzonek w naszej kolejnej lokalizacji, na ulicy Szczęśliwej, odbyło się niezwykłe wydarzenie. Najmłodsi uczestnicy akcji posadzili swoje własne miododajne drzewka, które będą dojrzewać razem z nimi. W sadzeniu pomagali oczywiście profesjonaliści z Lasów Państwowych, którzy tłumaczyli, jak poprawnie zasadzić sadzonkę.

Lipy posadzone przez dzieci zostaną podpisane ich imionami. I tak, tuż przy drodze na ulicy Szczęśliwej, wkrótce będziemy mogli podziwiać drzewka posadzone przez Wiktora, Matyldę, Szymona i Emilię.
W środku centrum handlowego można było również obejrzeć prace konkursowe uczniów Pozytywnej Szkoły Azaliowa.

Port Rumia - chętnych nie brakowało
Wprawdzie akcja rozpoczęła się w sobotę, 25 marca 2023 roku, o godz. 11, jednak kolejka formowała się na kilkadziesiąt minut przed otwarciem. Mieszkankami, które jako pierwsze otrzymały od nas drzewka za przyniesione odpady, były panie Jola i Elżbieta z Rumi.
- Czekałyśmy małą godzinę. Super akcja. Chętnie bierzemy w niej udział, jak tylko mamy elektrośmieci i makulaturę. Drzewka, które otrzymałyśmy, zasadzimy w swoim ogrodzie - mówią rumianki, które do domu wróciły z ośmioma sadzonkami.

Mieszkańcy chętnie wybierali klon palmowy. Jest to gatunek pochodzący z Japonii uprawiany jako roślina dekoracyjna.
- Pigwę i berberys można wykorzystać do przygotowania nalewek - opowiadał o innych sadzonkach uczestnikom akcji jeden z leśników. Sadzonki przygotował partner strategiczny ekologicznej akcji: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.
Klif Gdynia - kolejki od samego rana
W Gdyni długa kolejka chętnych ustawiła się jeszcze przed godziną 10. Rekordziści akcji wychodzili z kilkunastoma sadzonkami! Wszystkiego na miejscu pilnowali pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, którzy służyli mieszkańcom radą co do właściwości i przyszłej pielęgnacji sadzonek. Każdy z mieszkańców, który zdecydował się nas odwiedzić przy Galerii Klif, z pewnością znalazł coś dla siebie!

Gdańsk Matarnia - 800 sadzonek w kilka godzin
W Matarni akcja "Drzewka za surowce wtórne" rozpoczęła się przed czasem, bo o godzinie 9:30. W punkcie przy Media Markt zebrała się spora kolejka, dlatego zbiórkę surowców rozpoczęto nieco wcześniej.
- Około 9:30 mieliśmy już sporą kolejkę osób, które chciały odebrać sadzonkę. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a ludzi ciekawiły najbardziej krzewy, które ładnie kwitną i nie rosną zbyt wysoko. Jeśli chodzi o drzewa to zazwyczaj mieliśmy spory ruch przy klonach dawida i klonach plamowych - mówi Alicja Kąckowska z Nadleśnictwa Lębork, która uczestniczyła w akcji rozdawania drzewek.

Drzewka rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, ponieważ od godziny 9:30 do 13:00 rozdano około... 800 sadzonek. Najwięcej jednorazowo oddano aż 55 jednej osobie.
- Żona przeczytała w Internecie, że jest taka akcja. Postanowiliśmy przyjść z dziećmi, żeby pokazać im, że można fajnie wykorzystać to, że mamy stary niedziałający sprzęt. A w zamian dostaliśmy sadzonki, które posadzimy sobie w ogródku, więc wszyscy są zadowoleni - śmieje się pan Rafał, który przyprowadził dwójkę dzieci.
Takich rodzin było więcej. Z surowcami wtórnymi przychodziły pary, dorośli z dziećmi, a czasami też pojedynczy uczestnicy. Obecność tych najmłodszych miała duże znaczenie, bo jak podkreśla Alicja Kąckowska, akcja ta ma bardzo ważny wymiar edukacyjny.
- Chodzi o propagowanie dobrych praktyk proprzyrodniczych. Ludzie wiedzą, że trzeba surowce wtórne nie wyrzucać, a oddawać do punktów selektywnej odbiórki. Przy okazji dowiadują się przy odbiorze drzewka jak je zasadzić i pielęgnować, ale także co nam może dać. - dodaje Kąckowska.
Drzewko za surowce wtórne - razem dla dobra planety
Każdego tegorocznego uczestnika akcji oraz tych, którym jeszcze nie udało się dotrzeć, zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach "Drzewka za surowce wtórne". Razem działajmy dla wspólnego dobra!
Odbiór surowców wtórnych zapewnili w Gdańsku i Gdyni - ECO-MAN SUROWCE WTÓRNE, w Rumi - MARCJAN Mariusz Pranga.
Naszą akcję wsparła również firma EWP-Elektroniczne Wagi Przemysłowe z Gdańska Moreny, która udostępniła wagi.
CZYTAJ TAKŻE: Ponownie rozdaliśmy setki sadzonek drzewek w Gdyni! ZDJĘCIA
Zobaczcie fotorelację z tegorocznej edycji w galerii poniżej!
"Drzewko za surowce wtórne" 2023. Tysiące sadzonek znów traf...

Gdzie wyrzucić karton po mleku, zużyte baterie czy przeterminowane leki? Segregacja ś
Co ważne ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu. Wątpliwo...

Gdzie wyrzucić elektrośmieci i odpady wielkogabarytowe? Segregacja śmieci, które nie
Gdzie wyrzucić śmieci, które ciężko nam dopasować do podstawowych frakcji? Jest to pytanie, które pojawia się przede wszystkim w chwili, gdy chcemy wyrzucić elektrośmieci czy odpady wielkogabarytowe. ...