Spis treści
Od dłuższego już czasu słyszy się, że hasło powinno być silne, składać się z wielkich i małych liter, liczb i znaków specjalnych. Choć powinno się tego unikać, nasze hasła nieraz składają się też z imion czy dat. Wszystko sprowadza się do jednego – każdy chce bez większego problemu zapamiętać swoje hasło.
Dziesiątki tysięcy haseł z „dupą”
Po najnowszym incydencie związanym z wyciekiem danych stwierdzono, że obywatele Polski nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa online. Badanie przeprowadzone przez firmę RIFFSEC, specjalizującą się w kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem, ujawniło, że niemal 50 tysięcy haseł zawiera słowo "dupa". Po dokonaniu deduplikacji oraz usunięciu zagranicznych kont liczba ta zmniejszyła się do około 33 tysięcy polskich kont. W zależności od różnych wymogów dotyczących długości oraz rodzaju znaków stosowanych na stronach internetowych występuje kilka różnych wariantów tego hasła. Do najczęściej spotykanych należą: dupa1234, dupa123, DUPADUPA, Dupa12345 a także dupa11.
Hasło wykorzystywane praktycznie wszędzie
Hasło „dupa” stanowi popularny wybór Polaków jako zabezpieczenie dostępu do swoich kont na różnych platformach, takich jak Netflix, Steam, League of Legends oraz innych serwisów gamingowych i streamingowych. Co ciekawe, trend ten obejmuje również serwisy społecznościowe, z platformami takimi jak Meta na czele. W przypadku serwisów streamingowych takie hasła występują nawet siedmiokrotnie częściej niż na platformach muzycznych.
Również zauważalna jest różnica w użyciu tego rodzaju hasła między platformami edukacyjnymi a stronami dla dorosłych. Na przykład na platformach edukacyjnych, takich jak Librus, to hasło jest używane aż dwukrotnie częściej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: kmag.pl