Duża kasa dla chętnych do pracy w komisjach egzaminacyjnych

Andrzej Zwoliński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Piotrhukalo
Przed dyrektorami większości wrocławskich szkół polowanie na brakujących członków komisji egzaminacyjnych. Rząd w ostatniej chwili zmienił zasady ich powoływania.

Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dające taką możliwość. To odpowiedź na prośby dyrektorów szkół – argumentuje resort oświaty. Propozycje minister mają umożliwić przeprowadzenie w czasie strajku egzaminów: ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego.

Trudności ze skompletowaniem takich zespołów najprawdopodobniej pojawią się w grubo ponad połowie szkół we Wrocławiu. Przypomnijmy, za strajkiem we Wrocławiu opowiedzieli się pracownicy blisko 180 szkół i przedszkoli, z czego blisko 60 to szkoły podstawowe i gimnazjalne. To pokazuje możliwą skalę trudności z powołaniem w stolicy Dolnego Śląska zespołów egzaminacyjnych spośród nauczycieli uczących w danej szkole. Przypominamy, że egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzony 10–12 kwietnia, egzamin ósmoklasisty 15–17 kwietnia, a egzamin maturalny 6–25 maja.

Kto może załapać się do komisji?

Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia: W sytuacji, gdy nie będzie możliwości powołania zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących spośród nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin, skład tych zespołów może zostać uzupełniony przez innych nauczycieli spoza danej szkoły, w tym osoby, które mają kwalifikacje nauczycielskie, a nie pracują w żadnej szkole czy placówce.

Drugą zmianą wprowadzaną w przepisach jest zwiększenie z 20 do 25 liczby uczniów przypadających na kolejnego nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego, w przypadku gdy liczba zdających w sali egzaminacyjnej przekracza 25 osób w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty i 30 osób w przypadku egzaminu maturalnego.

Dostaniesz tyle, ile wynegocjujesz. Na dodatkowy zarobek szans nie mają niestrajkujący

- Wprowadzane rozwiązania umożliwią dyrektorowi szkoły większą elastyczność w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących – wyjaśnia nam Janusz Wrzal, dolnośląski wicekurator oświaty. Elastyczność dotyczy nie tylko doboru osób, ale też tego ile będzie można im zapłacić.

- Nie ma żadnych wytycznych, ani widełek określonych w tym przypadku przez ministerstwo oświaty, dyrektorzy będą z każdym z kandydatów do takiej komisji. Mają z nimi zawierać umowy cywilno-prawne na dwa, trzy dni pracy w określonym zakresie godzin – wyjaśnia wicekurator.

Dodaje jednocześnie, że na dodatkowe pieniądze nie maja co liczyć nauczyciele, którzy nie przystąpią do strajku, a zostaną oddelegowani przez swoich dyrektorów do pracy w komisjach.

Wygląda więc na to, że im większa będzie skala strajku i brak chętnych do obsługi egzaminów, tym większe stawki będą mogli oni wynegocjować u dyrektorów. Skąd pieniądze na te ekstra umowy?

Ministerstwo nie przewidziało na ten cel żadnych dodatkowych funduszy, po prostu każdy z dyrektorów będzie mógł wykorzystać na ten cel pieniądze, których nie zapłaci strajkującym nauczycielom. Będzie musiał zmieścić się tylko w planie finansowym placówki na ten rok – usłyszeliśmy w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty.

Wciąż nie wiadomo, ile osób spoza szkół trzeba będzie zmobilizować do pracy w komisjach egzaminacyjnych. Co prawda dyrektorzy placówek zostali już ostrzeżeni przez związkowców o planowanej akcji od 8 kwietnia, ale tak naprawdę o tym ilu nauczycieli i pozostałych pracowników przerwie pracę, dowiedzą się dopiero w poniedziałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duża kasa dla chętnych do pracy w komisjach egzaminacyjnych - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl