- "Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus" – czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programów KPRM. Projekt nowelizacji ustawy przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
W którym województwie najwięcej zapłacisz za paliwo? [RANKIN...
Zgodnie z założeniami, jedna z najważniejszych zmian dotyczy sposobu składania wniosków- będzie można to zrobić tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Z kolei samą obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
- "Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program 'Rodzina 500 plus' na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus. Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej" – napisano w projekcie nowelizacji.
Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...
Zgodnie z rządowymi wyliczeniami, rezygnacja z papierowych wniosków pozwoli zaoszczędzić niemal 3,1 miliarda złotych w perspektywie 10 lat. Do tego resort rodziny, oprócz redukcji kosztów, wskazuje na ograniczenie ryzyka zakażenia się COVID-19.
Zmianie ma ulec także sam zakres przyznawania świadczenia. Zgodnie z nowelą 500 plus będzie przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.
