Dżdżownice pomogą leczyć raka płuc? Nowy i innowacyjny patent lubelskiej uczelni

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Dżdżownice mogą pomóc w walce z rakiem płuc
Dżdżownice mogą pomóc w walce z rakiem płuc unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Dżdżownice mogą pomóc w walce z rakiem płuc. Naukowcy z UMCS opracowali i opatentowali kolejny preparat z płynu celomatycznego dżdżownic. Niszczy on komórki nowotworowe nawet do 95 proc.

Dżdżownice występują wszędzie tam, gdzie jest ziemia, żywią się martwą materią organiczną, cząstkami żywych roślin i mikroorganizmami oraz liczą ponad 670 różnych gatunków. Jednym z tych najpopularniejszych jest Dendrobaena veneta, bywalczyni przydomowych ogródków czy leśnych podłoży. I to ona jest przedmiotem badań lubelskich naukowców już od kilku lat.

Tym razem prof. Marta Fiolka z Instytutu Nauk Biologicznych UMCS wraz z dr hab. Jolantą Rzymowską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowały i opatentowały wspólny wynalazek pt. „Frakcja białkowo-cukrowa płynu celomatycznego dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuca”. Opracowany wynalazek niszczy komórki niedrobnokomórkowego raka płuca nawet do 95 proc. i stanowi kolejny etap rozwoju badań nad preparatem przeciwnowotworowym.

- Z płynu celomatycznego wyseparowano aktywny czynnik – frakcję białkowo-cukrową, która jest pozbawiona cząstek zdegradowanych termicznie, ponadto jest jednorodna chemicznie i wykazuje większą aktywność w stosunku do komórek raka płuca niż płyn celomatyczny – podaje centrum prasowe UMCS i jednocześnie podkreśla, że na obecnym etapie nie jest to jeszcze lek na raka płuca, a preparat do opracowania takiego leku. - Badania wymagają określenia jeszcze wielu parametrów charakteryzujących preparat leczniczy.

O tym, że płyn celomatyczny, czyli ten z jamy ciała dżdżownic może mieć wiele skutecznych zastosowań w tradycyjnej medycynie wiadomo już od dawna. M.in. w starożytnych Chinach ekstrakt z jej komponentów wykorzystywano do leczenia ponad 80 chorób, w Indiach taki wywar podaje się m.in. przy gorączce, bólu karku, żołądka czy zaburzeniach trawienia, z kolei w Wietnamie w formie sproszkowanej stanowi jeden z głównych składników leków antybakteryjnych i antywirusowych, a w Birmie i Laosie płyn celomatyczny używa się do leczenia ospy wiecznej. Teraz dzięki wynalazkom lubelskich naukowców będzie można walczyć m.in. z nowotworami płuca. W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 22 tys. nowych zachorowań z czego ok. 80 proc. stanowi właśnie ten niedrobnokomórkowy.

26 placówek w Lubelskiem zawieszono całkowicie lub częściowo...

- Aktualnie badania mające na celu rozwój wynalazku są prowadzone w UMCS we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Szczecińskim. Preparat jest scharakteryzowany pod względem chemicznym i biologicznym. Zostały również określone warunki przechowywania preparatu, w których nie traci on aktywności. Na tym etapie jest on gotowy do badań biomedycznych na zwierzętach – informuje biuro prasowe UMCS.

Przeprowadzone badania wykazały, że frakcja białkowo-cukrowa płynu celomatycznego dżdżownicy działa selektywnie czyli nie powoduje toksyczności na komórki prawidłowe, jednocześnie wykazując wysoką toksyczność wobec komórek raka płuca i przyczynia się do aktywacji apoptozji komórek nowotworowych, chroniąc organizm przed ich niepotrzebnym namnażaniem.
- Sugeruje to potencjalne zastosowanie badanego preparatu z dżdżownic Dendrobaena veneta w chemioterapii niedrobnokomórkowego raka płuca – podaje uczelnia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dżdżownice pomogą leczyć raka płuc? Nowy i innowacyjny patent lubelskiej uczelni - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl