ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEMKI W PRACY 2018
Tradycja obchodów Dnia Drzemki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a zwolennicy tej idei, powołując się na badania, podkreślają wpływ kilkunastominutowego snu w ciągu dnia na poprawę nastroju i wydajności pracy. Świadomość wpływu drzemki na ogólne samopoczucie mieli między innymi: Winston Churchill, Thomas Edison, czy Napoleon Bonaparte.
W krajach południowej Europy popularna jest sjesta, która jest czasem zarezerwowanym właśnie na odpoczynek. We Włoszech i Hiszpanii podczas upałów panuje od godziny 13 do 17.
Niestety w Polsce pracodawcy jeszcze nie doceniają zbawiennej roli snu, ale kto wie, może w przyszłości doczekamy się zmian w tym temacie. Dopóki to nie nastąpi lepiej ratować się kawą.
JAKIE SĄ ZALETY DRZEMKI?
26 minut - tyle według naukowców powinna trwać idealna drzemka. Dobry moment na ucięcie sobie drzemki przypada około 6 godzin po obudzeniu. Taką dawkę snu warto praktykować o stałej godzinie, jednak nie później niż 4 godziny przed zaśnięciem wieczorem.

Krótka drzemka w ciągu dnia ma wiele zalet. Oto kilka powodów dla których warto o niej pamiętać:
- drzemka zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego - relaksująca dawka snu zmniejsza poziom stresu, który jest jedną z przyczyn zawałów i zatorów
- w czasie drzemki organizm wydziela hormony: adrenalinę i noradrenalinę, stymulujące pracę mózgu
- drzemka działa lepiej niż kawa, czy napoje energetyczne - a jednocześnie pozostaje formą bezpiecznej i zdrowej regeneracji
- uzupełnia niedobory snu
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej