Dzień Zaduszny na Wawelu. Modlitwa za królów i bohaterów narodowych [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W sobotę, w Dzień Zaduszny, na Wawelu modlono się za spoczywających w katedrze i jej podziemiach. Odbyła się tradycyjna procesja do Grobów Królewskich, a poprzedziła ją msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

- Słowo Boże pomaga nam spojrzeć z nadzieją na trudną rzeczywistość ludzkiego przemijania, cierpienia i śmierci. Pytania z tym związane należą do najważniejszych, bo dotykają sensu naszego istnienia – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie mszy św. sprawowanej w Dzień Zaduszny w katedrze wawelskiej.

Jak wskazał metropolita senior, Jezus Chrystus "swoim nauczaniem, a przede wszystkim mocą swojej zbawczej śmierci i zmartwychwstania rozjaśnił mroki ludzkiej egzystencji i otworzył nam drogę do życia, które nie będzie miało kresu".

W homilii kardynał zwrócił również uwagę na to, że katedra wawelska od tysiąca lat jest świadkiem wiary kolejnych pokoleń. – My stanowimy tylko kolejne ogniwo. Przyszliśmy i odejdziemy tak jak oni – mówił.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że skarbem katedry są relikwie świętego biskupa i męczennika Stanisława, a także świętej królowej Jadwigi. Przypomniał, że w grobach wawelskich złożone są doczesne szczątki polskich królów, wieszczów narodowych, zasłużonych Polaków.

- Krypta Katyńska przyjęła dziesięć lat temu doczesne szczątki prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, upamiętniając równocześnie wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej oraz spoczywających w katyńskich grobach synów polskiego narodu – mówił kard. Dziwisz.

Były wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspominał także trzy msze święte prymicyjne w krypcie św. Leonarda, które ks. Karol Wojtyła odprawił w Dzień Zaduszny 1946 roku.

Główny celebrans i współcelebransi podczas liturgii w Dniu Zadusznym na Wawelu ubrani są w specjalne ornaty, używane tylko raz w roku: czarne, z wyszywanymi złotymi gwiazdami. Te stroje liturgiczne zostały ufundowane w XIX wieku przez kanonika wawelskiego Jana Scipio de Campo.

Po mszy zgromadzeni wraz z kapłanami przeszli do kolejnych stacji w katedrze, a następnie procesja zeszła do grobów królewskich w podziemiach świątyni.

Katedra wawelska jest zarazem nekropolią polskich władców, biskupów krakowskich, bohaterów narodowych. W jej podziemiach spoczywają m.in. królowie Zygmunt Stary, Zygmunt II August, Jan III Sobieski, książę Józef Poniatowski, dalej - Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. Krypta Wieszczów Narodowych jest z kolei miejscem pochówku Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W wawelskich grobach złożono też doczesne szczątki metropolitów krakowskich – kard. Adama Sapiehy czy kard. Franciszka Macharskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień Zaduszny na Wawelu. Modlitwa za królów i bohaterów narodowych [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na i.pl Portal i.pl