Dziś nadzwyczajny szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki: To jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
"Jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata" - tak o rozpoczynającym się dziś nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej pisał wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Podczas szczytu, przywódcy państw UE będą rozmawiać o nowym budżecie UE na lata 2021-2027 oraz Planie Odbudowy, który jest europejską odpowiedzią na kryzys związany pandemią koronawirusa.

Od wybuchu pandemii koronawirusa, szefowie państw i rządów kontaktowali się ze sobą za pomocą wideokonferencji. Tym razem jest inaczej, bo do Brukseli wszyscy zjeżdżają osobiście. Tematem szczytu będzie budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a raczej duże różnice, jakie panują pomiędzy krajami członkowskimi właśnie jeśli chodzi o budżet.

Dodatkowo, politycy zajmą się też Planem Odbudowy, który ma być odpowiedzią UE na kryzys związany z koronawirusem.

Premier naradzał się z Orbanem
"W interesie Europy, jak i Polski, jest przyjęcie takich rozwiązań, dzięki którym wsparcie odbudowy unijnych gospodarek będzie jak najszybsze, a jego skala będzie dostosowana do potrzeb państw członkowskich" - stwierdził premier Morawiecki przed szczytem.

W czwartek premier spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, "aby w czasie wspólnej kolacji omówić strategiczne cele negocjacyjne jutrzejszych rozmów". Po spotkaniu oświadczył, że spotkanie przebiegło "jak zwykle w miłej atmosferze".

To właśnie Orban ma być jednym z największych sojuszników polskiej delegacji podczas szczytu. Problemem dla naszego kraju może być kwestia powiązania budżetu dla państw unijnych z kwestią przestrzegania praworządności. Tymczasem Orban do Brukseli przyjechał w bojowym nastroju, na czym może skorzystać Polska. Węgierski polityk protestuje przeciwko związaniu budżetu z praworządnością.

- Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności. Uważamy, że jest artykuł 7 i on się toczy. Niech się toczy swoim rytmem. Już od długiego czasu niestety optujemy za zamknięciem tego artykułu. Natomiast łączenie tych dwóch dziedzin życia, dwóch zupełnie innych obszarów, prawnych również, rodzi ogromne zagrożenie dla pewności prawa i na to nie ma naszej zgody - mówił premier Morawiecki tuż przed rozpoczęciem szczytu.

W Brukseli dojdzie więc na pewno do ostrych wymian argumentów, ponieważ część państw ma domagać się jeszcze ściślejszego powiązania budżetu z praworządnością.

- Premier Holandii będzie wykorzystywać argument praworządności, żeby żądać cięć w unijnym budżecie - stwierdził unijny dyplomata cytowany przez RMF FM. Oprócz Holendrów, za zaostrzeniem zasady "fundusze za praworządność" są m.in. Szwedzi, Finowie i Belgowie.

Za kulisami mówi się, że Viktor Orban mógłby zaakceptować takie powiązanie w jakimś stopniu, w zamian za zwiększenie budżetu dla Węgier o kilka miliardów euro.

Ponad bilion euro w budżecie
Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował, by fundusz przeznaczony na odbudowę po pandemii koronawirusa wyniósł 750 mld euro. 500 mld euro na jego finansowanie będzie pochodziło z grantów, a reszta - z pożyczek. Jednymi ze źródeł finansowania mają być m.in. opłata od plastiku, graniczna opłata węglowa i podatek cyfrowy.

Z kolei unijny budżet na lata 2021-2027 ma wynieść aż 1,074 bln euro.

- Warto odnotować z zadowoleniem, że mechanizm, który był pierwotnie planowany jako element części środków dostępnych dla budżetu, czyli tzw. opłata klimatyczna, został wyłączony z tego schematu. To jest korzyść dla Polski rzędu ponad 7 mld euro. To bardzo dobra informacja. Nie widzimy podstaw do tak formułowanych warunków wypłat związanych ze zmianami w zakresie transformacji energetycznej - mówił premier.

- Wskazujemy na to, że Polska dokonało olbrzymiego wysiłku w zakresie przejścia w kierunku energetyki opartej o źródła odnawialne. Jednocześnie podkreślamy, że musi się to odbywać w rozsądnym, chociaż przyspieszonym, ale jednak rozsądnym, tempie. Podkreślamy również, jak ważne są kwestie związane ze środkami własnymi - dodał.

Premier stwierdził również, że już przed szczytem zarysowano możliwości opłaty granicznej dot. śladu węglowego.

- Chodzi o to, żeby np. chińskie czy hinduskie towary np. stal nie miały przewagi nad naszymi, bo tam nie płaci się opłaty za emisję CO2 - mówił.

Czym jest Plan Odbudowy?

- Byłyby to środki przede wszystkim kierowane do krajów najsilniej dotkniętych skutkami pandemii, czyli rozdzielane według potrzeb, a spłacane po 30 latach lub nawet później według klucza liczenia składek. Nieprzypadkowo mówi się więc o „planie Marshalla dla krajów UE”, bo mamy do czynienia z pomocą absolutnie bezprecedensową - tak o Planie Odbudowy mówił w rozmowie z nami Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Fundusz Odbudowy będzie realizowany w ramach trzech filarów: wspierania odbudowy gospodarki krajów UE, rozpoczęcia odbudowy gospodarki oraz wspierania inwestycji prywatnych. Fundusze trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Uzupełnią one niezbędne działania już realizowane w państwach członkowskich.

Na co konkretnie zostaną przeznaczone te pieniądze? M.in. na wsparcie zielonej transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu (m.in. dofinansowania na fotowoltaikę), dodatkowe inwestycje strategiczne, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz tego prawie 10 miliardów euro zostanie przeznaczone na nowy program w dziedzinie zdrowia, który pomoże Europie przygotować się na ewentualne zagrożenia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl