Premier Donald Tusk przybył na szczyt do Brukseli. Wezwał do jedności wobec zagrożenia ze strony Rosji

Adam Kielar
Premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli.
Premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli. PAP/Leszek Szymański
Premier Donald Tusk przybył w czwartek rano do Brukseli, gdzie weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej. Głównymi tematami tego spotkania będą konkurencyjność oraz budżet Unii Europejskiej na lata 2028-2035.

Donald Tusk dotarł na szczyt Rady Europejskiej

Premier Tusk w czwartek rano udał się do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej.

Przywódcy krajów UE omówią m.in. konieczność uproszczenia regulacji, obniżenia cen energii oraz powołania Unii Oszczędności i Inwestycji. Będą rozmawiać także o migracji, zwłaszcza w kontekście przedstawionego przez Komisję Europejską projektu wspólnych przepisów unijnych o powrotach migrantów nielegalnie przebywających na terytorium Wspólnoty.

Liderzy wrócą też do kwestii obronności – w środę KE przedstawiła tzw. białą księgę na ten temat, a wśród krytycznych obszarów unijnej zdolności obronnej wymieniono tam Tarczę Wschód

Podczas konferencji przed wylotem szef rządu powiedział, że unijni przywódcy będą finalizowali pierwszy etap „najważniejszego projektu europejskiego jakim jest Europa bezpieczna, uzbrojona i Europa zjednoczona wobec rosyjskiego zagrożenia”.

Dodał, że stało się to możliwe także dzięki polskim wysiłkom, szczególnie – jak zaznaczył – jeśli chodzi o aspekty dotyczące bezpośrednio granicy.

– Musiałem przekonywać bardzo wielu partnerów w Europie, że bezpieczeństwo Europy, NATO, całego kontynentu w dużej mierze zależy od tego, jak bezpieczna będzie granica między Europą a Rosją i Białorusią, czyli nasza polska granica – powiedział premier.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. obronności

W tym kontekście nawiązał do ubiegłotygodniowego głosowania w PE nad rezolucją dotyczącą wzmocnienia obronności UE i wskazał, że w czwartek w Sejmie będzie dyskutowana uchwała dotycząca „tego przeciwnego głosowania PiS i Konfederacji”.

– Trzeba nazwać rzecz w sposób jasny i prosty (...) dwie główne siły opozycyjne w Polsce – PiS i Konfederacja – zagłosowały przeciwko projektowi, który w przyszłości będzie koszmarem Putina. Dla Putina koszmarem jest zjednoczona Europa wokół sprawy bezpieczeństwa, Europa, która decyduje się na wydanie dużo większych pieniędzy, w tym unijnych pieniędzy na dozbrojenie – ocenił Tusk.

– Każde głosowanie, każde polityczne zachowanie, które utrudnia jednoczenie Europy wokół bezpieczeństwa, uzbrojenia, wokół polskiej granicy, jest rosyjskim sabotażem – podkreślił premier.

Uchwała ws. rezolucji

Projekt uchwały zaproponowanej przez posłów KO zakłada pełne poparcie dla rozwiązań zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 12 marca, dotyczącej przyszłości europejskiej obrony. Rezolucji nie poparli m.in. europosłowie PiS i Konfederacji. Uchwała podkreśla m.in., że Sejm uznaje za szczególnie istotny zapis rezolucji PE dotyczący programu Tarcza Wschód.

Premier podkreślił, że zależało mu na przygotowaniu tej uchwały, ponieważ może ona pokazać, że głosowanie w europarlamencie było "wypadkiem przy pracy".

– I że wszystkie kluczowe polityczne siły w Polsce mają jednak jedno zdanie w kwestii Tarczy Wschód, polskich możliwości obrony i zjednoczenia Europy wokół bezpieczeństwa – dodał.

– Mówiąc krótko, dzisiaj jak będą głosowali tę uchwałę, no wiem, ona nie ma praktycznych konsekwencji, ale jest możliwością naprawienia reputacji, a powiem mocniej, zmycia hańby z tych, którzy głosowali w Europie przeciwko bezpiecznej Polsce, przeciwko bezpiecznej wschodniej granicy – dodał.

W odniesieniu do rezolucji dodał też, że głosowanie nad nią pokazywało też coś, co w historii Polski wielokrotnie miało miejsce.

– To było głosowanie za tym, czy Polska będzie samotna wobec rosyjskiego zagrożenia, czy będziemy razem z tą Europą skutecznie odstraszali Putina – zaznaczył.

– Nie ma lepszej metody na uniknięcie wojny. Nie ma lepszej metody na zachowanie trwałego pokoju w naszej części świata niż silna i zjednoczona Europa gotowa bronić wschodniej granicy. Więc dzisiaj naprawdę zobaczymy, czy to była pomyłka, czy to była głupota, czy to była jakaś zapiekłość polityczna, ale że przyszedł moment refleksji, no wtedy być może tę hańbę uda się im zmyć – dodał Tusk i zachęcił do pilnego obserwowania głosowania w tej sprawie.

od 7 lat

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl