Rozmowa Donald Trump - Władimir Putin. Niemiecka prasa komentuje

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niemieccy komentatorzy oceniają bardzo krytycznie wyniki wtorkowej rozmowy telefonicznej Trumpa z Putinem. Prezydentowi Rosji zależy na osłabieniu Ukrainy i włączeniu jej do swojej strefy wpływów, a prezydent USA, traktowany jak rosyjski agent, dał się wciągnąć do gry, którą może przegrać – twierdzą niemieckie media.

Spis treści

Niemiecka prasa o rozmowach Donald Trump – Władimir Putin

„Putin traktuje Trumpa jak swojego agenta” – pisze Nikolas Busse w internetowym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Celem rosyjskiego prezydenta jest słaba Ukraina, którą będzie mógł ponownie włączyć do swojego obszaru władzy. Ameryka nie powinna brać udziału w tej grze, gdyż byłby to dla niej kiepski deal” – ostrzega niemiecki komentator.

„Nie wiadomo, o czym Trump i Putin rozmawiali przez telefon. Z opublikowanych po rozmowie oświadczeń wynika jednak, że droga do pokoju w Ukrainie jest dłuższa niż przedstawia to amerykański prezydent” – pisze Busse.

Komentator podkreślił, że Putin domaga się zakończenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, co „demaskuje jego poglądy na zakończenie wojny”.

„Trump traktowany jak agent Putina”

Putin chce „słabej, porzuconej przez Zachód Ukrainy, którą będzie mógł z powrotem włączyć do swojej strefy panowania – za pomocą działań politycznych lub pewnego dnia stosując ponownie przemoc” – czytamy w „FAZ”.

„Putin może traktować Trumpa jak oficer prowadzący swojego agenta. Prezydent USA łamie dla niego opór Kijowa i ma osiągnąć podobny cel u Europejczyków, gdyż w przypadku pomocy wojskowej, dużo od nich zależy” – tłumaczy Busse zastrzegając, że nie można robić zarzutów Putinowi, iż tak postępuje.

„Prezydent Rosji wykorzystuje po prostu szansę, którą oferuje mu Trump będący mieszanką despotyzmu i naiwności. Trudno zrozumieć, jak można traktować to jako wyraz amerykańskiej siły” – pisze komentator „FAZ”.

„Wspaniała” rozmowa Trumpa z Putinem

Jego zdaniem zapewnienia Trumpa, że rozmowy były „wspaniałe”, niewiele znaczą. Trump niewiele zyskuje na „dealach” z Putinem, które przynoszą przede wszystkim zdobycze terytorialne Rosji w Ukrainie.

„Do zakończenia wojny jeszcze daleko” – ocenił komentator „Sueddeutsche Zeitung” Stefan Kornelius.

Rozmowa Trumpa z Putinem przyniosła niewiele konkretnych rezultatów, a prezydent USA „stał się nagle częścią gry, którą może przegrać”. Trump musiał dojść do irytującego dla niego wniosku, że jego wyobrażenia o tempie i robieniu interesów niewiele znaczą w zideologizowanym świecie Putina. Nie może mu być obojętny fakt, że został wciągnięty w konflikt, który na końcu zostanie oceniony przez świat jako zwycięstwo lub porażka Trumpa. A ten prezydent nie lubi przegrywać – dodał autor.

Trump będzie musiał przyjąć do wiadomości, że za porozumienie musi zapłacić wygórowaną cenę. Rosyjskie dogmaty nie pozwolą na to, by wystąpił w roli „neutralnego osiłka”. Putin myśli w kategoriach stref wpływów i państw wasalnych, reszta Europy mówi o samostanowieniu, suwerenności i wiążącym prawie.

„ Jeżeli Trump stanie po stronie Moskwy, przegra przed sądem historii i światowej opinii publicznej. Ale nawet gdyby Trump podporządkował się Rosji, to Ukraina i reszta Europy nie ugną się przed maksymalnymi żądaniami” – uważa komentator.

Niemcy wydadzą bilion euro na zbrojenia

Skutkiem ubocznym rozmów Trump – Putin jest relatywizacja wyłącznej winy Rosji za tę wojnę. Zdaniem komentatora, wielką niewiadomą jest wola pokoju ze strony Rosji, chociaż ona też „traci oddech” pod względem militarnym i ekonomicznym. Strategia Rosji polega na przeczekaniu, aż znudzony Trump straci zainteresowanie Ukrainą. Skutki uderzą w Europę. Dlatego niemiecka decyzja o uruchomieniu biliona euro na wojsko i infrastrukturę przyszła w ostatnim możliwym czasie – ocenił komentator „Sueddeutsche Zeitung”.

„Prezydent USA zapewnia szefowi Kremla korzyści bez domagania się prawdziwej rekompensaty. To nie skończy się dobrze” – pisze publicystka „Handelsblatt” – największego niemieckiego dziennika ekonomicznego.

Rozmowa telefoniczna między Trumpem a Putinem nie przyniosła przełomu, a jedynie skompromitowała prezydenta USA – oceniła Mareike Mueller. Autorka zaznaczyła, że 30-dniowa przerwa w atakach na infrastrukturę energetyczną nie ma nic wspólnego z kompleksowym zawieszeniem broni.

„Waszyngton musi teraz pokazać, że jest w stanie być twardy wobec Rosji” – pisze komentatorka.

Donald Trump wstrzyma dostawy dla Ukrainy?

Jeśli Trump nie zareaguje na ewentualne złamanie przerwy w wymianie ognia i ponownie zawiesi dostawy broni, to okaże się być „chorągiewką na wietrze”. W ten sposób nie zapewni sobie szacunku Kremla, a bez szacunku nie można grać roli poważnego pośrednika.

„To, co Trump określa jako deal, jest w rzeczywistości dla Ukrainy wyrazem kolonizacji” – pisze Stefan Schocher w „Die Welt”. „Bogactwa naturalne i żyzne ziemie w Ukrainie były od zawsze obiektem pożądania ze strony obcych mocarstw. Negocjacje Trumpa z Putinem bez obecności Kijowa, budzą w Ukrainie złe wspomnienia z przeszłości” – czytamy w komentarzu.

„Rozmawiacie przez telefon o życiu i śmierci, a następnie o hokeju. Wasza rozmowa skręca w kierunku pięknego tematu, jakim jest możliwość ponownego meczu amerykańskich i rosyjskich hokeistów. Trump jest oczarowany” – czytamy w największym niemieckim tabloidzie „Bild”.

„Rozmówcą Trumpa jest profesjonalny szpieg. Do 1990 r. Putin był oficerem KGB. Nauczył się wprowadzać w błąd, ukrywać, udawać” – pisze Josef Wagner.

Echa rozmowy Trump – Putin

Komentator przypomniał, że Trump pochodzi z rodziny milionerów i jest showmanem, natomiast Putin pochodzi z biednej rodziny, a jego dzieciństwo naznaczone było bójkami.

„Był chuliganem” – podkreślił dziennikarz „Bilda”.

„Co stało się po odłożeniu przez Trumpa i Putina słuchawek? W kierunku Ukrainy wystrzelono setki dronów. Trump mówi, że rozmowa była wspaniała. Być może hokeiści znów zagrają przeciwko sobie. A ludzie będą nadal umierać” – czytamy w „Bildzie”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl