Próbne matury potrwają od 3 do 16 marca. Z kolei egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja.
Harmonogram próbnych egzaminów maturalnych
CKE przedstawiła dokładny harmonogram tegorocznych próbnych egzaminów dojrzałości.
Zgodnie z nim w środę rano odbędzie się próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia, a po południu, będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.
Z kolei 4 marca rano odbędzie egzamin próbny z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki i filozofii.
W piątek 5 marca uczniowie przystąpią z samego rana do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu z historii sztuki, a także z języka kaszubskiego.
W kolejnym tygodniu - 8 marca rano – rozpocznie się egzamin próbny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Tego samego dnia po południu odbędą się egzaminy na poziomie podstawowym z innych języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
We wtorek 9 marca rano uczniowie przystąpią do próbnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu odbędą się egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języka francuskiego, rosyjskiego i włoskiego.
W środę 10 marca rano rozpocznie się egzamin próbny z matematyki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: hiszpańskiego i niemieckiego.
Z kolei w czwartek 11 marca rano przyszli maturzyści podejdą do egzaminu próbnego z będzie z biologii, a następnie (po południu) z informatyki.
W piątek 12 marca rano odbędzie egzamin próbny z chemii, a po południu z wiedzy o społeczeństwie,.
15 marca rano będzie próbny egzamin z historii, a po południu z fizyki.
16 marca to ostatni dzień próbnych egzaminów. Rano rozpocznie się egzamin z geografii, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
Zmiany w maturach
W związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w tym roku będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych. W ubiegłych latach egzamin próby przeprowadzany był na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
MEiN zdecydowało, że obecnie maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym).
W tym roku uczniowie nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.
Na tegorocznej maturze nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego - przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia zagranicą.
Rygory sanitarne
Próbne egzaminy maturalne przeprowadzane są w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Są one podobne do tych, które obowiązywały na próbnym egzaminie w zeszłym roku.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły), która nie miała kontaktu z osobą przebywającą w izolacji lub na kwarantannie.
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi maseczką ustami i nosem. Uczniowie mogą je zdjąć dopiero po zajęciu swoich miejsc na próbnym egzaminie (uczniowie i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu).
Uczniowie, czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.
Ponadto przy wejściu do szkoły i w każdej sali egzaminacyjnej do szkoły powinien być płyn do dezynfekcji rąk.
