Wielki protest w stolicy. Żandarmeria Wojskowa na ulicach. MON wyjaśnia

Leszek Rudziński
Media informują, że na ulicach Warszawy pojawiają się żołnierze. Zdaniem części z nich, wojsko będzie miało za zadanie wesprzeć policję w ochronie mającej mieć dziś miejsce w mieście stołecznym wielkiej manifestacji organizowanej przez Strajk Kobiet. Przedstawicie MON informują, że chodzi o „kontrolę przestrzegania kwarantanny”.

W całej Polsce trwają protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
W piątek w Warszawie na godz. 17.00 planowane są aż trzy duże demonstracje. - Zbieramy się w trzech miejscach: przy pl. Zamkowym, przy pl. Zawiszy i przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Stamtąd wyruszamy, miejsce do którego idziemy, podamy później – zapowiedziała liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.

Rząd planuje zaangażowanie wojska

W poniedziałek w Monitorze Polskim opublikowane zostało zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego.
„W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego – głosi treść dokumentu.

Żandarmeria w stolicy

Media informują, ze od rana do Warszawy zjeżdżają żandarmi. Wiceszef MON Marcin Ociepa mówił w piątek w rozmowie z Wirtualna Polską, że „żandarmeria dostała polecenie wspierania policji w czasie zwalczania skutków epidemii”. - Będzie wspierać policję we wspólnych patrolach, kontroli przestrzegania kwarantanny – tłumaczył.

Wiceminister zapytany, czy wojskowi zostaną zaangażowani w obronę kościołów, odpowiedział, że „na pewno nie w wymiarze zorganizowanym”. - Żandarmeria Wojskowa nie jest szkolona do osłony manifestacji. Natomiast każdy funkcjonariusz ma obowiązek reakcji jak widzi przestępstwo. Profanowanie kościołów, przerywanie mszy, niszczenie zabytków jest przestępstwem. Żandarm będzie reagował, tak jak będzie reagował policjant - tłumaczył Ociepa.

Muller: Analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku

Całą sprawę z możliwym zaangażowaniem wojska w pilnowanie porządku na protestach skomentował kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Muller. - W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią – napisał na Twitterze.

MON: To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami

Do sprawy już w poniedziałek odniosło się Ministerstwo Obrony Narodowej. Pisało wówczas:

„Odpowiadając na komentarze ws. wsparcia Policji przez Żandarmerię informujemy, że taka pomoc była udzielana również podczas 1 fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m. in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny” – napisało MON.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Adam

W marcu 2020r. po wybuchu pandemii i w czasie pierwszych obostrzeń polskie wojsko też wyszło patrolować ulice wraz z policją, tego lemingi już nie pamiętają , mało tego uważają, że to teraz pisoski reżim wysłał wojsko na protestujących :) :)

G
Gość

We Francji te manify byłyby już dawno spałowane, bez pytania czy ciągnie się jakąś babę za włosy po bruku czy wybija komuś oko.

No ale to Francja, więc wolno.

W Polsce zamach na demokrację.

o
obcokrajowiec

Jesli w Bialorus wiosku wlacze z demonstrantow, wtedy pis najglosniej krzycze. Jesli w Polsce wiosku 'walcze' z demonstrantow, wtedy robi to w imie pisu! ---- Obluda katolicy z pisu!

K
Krzysiek

Raz i dwa, raz i dwa (dziewczynka Wojenka na imię ma)

Trzy i cztery, trzy i cztery (dziwne ona ma maniery)

Pięć i sześć, pięć i sześć (wcale lodów nie chce jeść)

Siedem, osiem, siedem, osiem (wciąż o kości tylko prosi)

Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć (kto z was kości jej przyniesie)

Może ja? (może ty)

Licz od nowa (raz, dwa, trzy)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl