E5, E10 i B7 zamiast Pb98, Pb95 i ON? Unia wprowadzi nowe oznaczenia na stacjach benzynowych!

js
W krajach Unii europejskiej etykiety na dystrybutorach paliwa będą musiały być takie same.
W krajach Unii europejskiej etykiety na dystrybutorach paliwa będą musiały być takie same. Pixabay.com
W październiku 2018 r. w życie wejdą przepisy ujednolicające zestaw etykiet paliwowych w krajach UE. Nowe oznaczenia pojawią się zarówno na wszystkich stacjach tankowania pojazdów (na dystrybutorach i pistoletach), jak i na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach. Nowe prawo odnosi się do Unijnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Dokument ustanawia wdrożenie jednoznacznego, zharmonizowanego w ramach UE zestawu etykiet paliwowych.

Nowe etykiety zostały opracowane przez zespół zadaniowy, który działał w ramach Komitetu Technicznego 441 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. Nowe oznaczenia będą musiały pojawić się na dystrybutorach paliw oraz na pistoletach. Będą wyglądały dokładnie tak samo jak te umieszczane na nowych samochodach oraz w instrukcjach obsługi pojazdów. Odróżnia je jedynie rozmiar (na dystrybutorach i pistoletach będą większe). Etykiety mogą zawierać dodatkowe informacje, które są zgodne z wymogami krajowymi. Ujednolicone oznaczenia mają stanowić wsparcie dla kierowców poruszających się po unijnych drogach. Takie same oznaczenia we wszystkich krajach UE wyeliminują problem tankowania niewłaściwego paliwa.

Jak podaje portal trans.info zmianie ulegną stare symbole Pb95, Pb98 i ON. Oznaczenia te zostaną zastąpione nowymi:

  • dla benzyny - E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx”maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.
  • dla oleju napędowego - B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy.
  • dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.
E5, E10 i B7 zamiast Pb98, Pb95 i ON? Unia wprowadzi nowe oznaczenia na stacjach benzynowych!
http://www.fuel-identifiers.eu

Od 12 października 2018 r. nowe etykiety będą musiały się znaleźć na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz na dystrybutorach (do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, gazu płynnego i skroplonego gazu ziemnego) we wszystkich stacjach paliw, które są ogólnodostępne i znajdują się na terenie państwa członkowskiego UE.

Najprawdopodobniej producenci nowych samochodów i operatorzy stacji tankowania nowe etykiety zaczną umieszczać przed datą graniczną wejścia w życie przepisów.

E5, E10 i B7 zamiast Pb98, Pb95 i ON? Unia wprowadzi nowe oznaczenia na stacjach benzynowych!
http://www.fuel-identifiers.eu

Które pojazdy są objęte wymogiem w zakresie etykietowania?

Wymóg etykietowania dotyczy nowo wyprodukowanych pojazdów, w tym:

  • motorowerów, motocykli, pojazdów trój- i czterokołowych;
  • samochodach osobowych;
  • lekkich samochodach dostawczych;
  • pojazdach ciężarowych;
  • autobudach i autokarach.
Te zachowania doprowadzają kierowców do szewskiej pasji! Sprawdź, czy na drodze nie jesteś utrapieniem dla innych.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co nas wkurza na drodze? Oto najgłupsze zachowania kierowców...

Rozpoznaj markę samochodu QUIZ

Paliwo Plus. "Wzrośnie cena wszystkich produktów"/AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: E5, E10 i B7 zamiast Pb98, Pb95 i ON? Unia wprowadzi nowe oznaczenia na stacjach benzynowych! - Gazeta Pomorska

Komentarze 89

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
Akurat auta 20-letnie i starsze mogą spokojnie tankować E85, bo taka ilość etanolu im nie przeszkadza (źródło: auto-swiat.pl/eksploatacja/tanie-paliwo-na-orlenie-wyjasniamy-kto-moze-tankowac-e85/2jk3e)
A
Andrzej
To proste: jak benzyna, to E (jak dawniej etylina na CPN). Liczba oktanów (95, 98) nie będzie miała teraz znaczenia, tylko ilość etanolu (5%, 10%, 85%). Najprościej tankować E5.
s
saab
dla benzyny - E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx”maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.
Ta informacja to chyba dla rowerzystów, bo ja z niej nic nie rozumiem. Czy znajdzie się jakiś "ekspert", który w sposób jasny i prosty przedstawi jakie oznaczenie odnosić się będzie np. do pb98, 95? Żadna informacja tego nie zawiera.
j
ja
E5
K
Kierowca taki jak ty
A ktos mi powie co powinienem wlac do 20-letniego auta?
Co zastąpi 95 oktanówkę?
Bo mi ilość etanolu w benzynie nic nie mówi na temat oktanów.
N
NIHOOYA
A liczba oktanowa już nieważna ?
Przypomną sobie o tym jak panewki zaczną robić PUK PUK a fury zaczną po jakimś czasie wypluwać korbowody , bo Janusz do swojej skody rocznik 96 zatankuje E85 - będzie myślał że "85" oznacza coś lepszego.
M
Marcin
To jest właśnie jeden z tych przykładów, przez które przeciętny europejczyk rzyga już całą UE.
r
rudi
To dopiero początek. Wkrótce zabierają się za pieczywo. Chlebek w trójkąciku c 1-c100 w zależności ile w mące modyfikowanej pszenicy
A
Amen
Do jednego leję Shell V-power diesel, a do drugiego Shell V power racing. To jakie będą odpowiedniki? bo na innym silnik ulegnie szybkiemu zużyciu i uszkodzeniu.
z
zarobkiewicz z Saksow
W dniu 04.07.2018 o 09:45, Gość napisał:

Mieszkańcy ciemnogrodu zawsze mają pretensje do tych,którzy wprowadzają nowości lub zmiany bo one burzą dotychczasowy porządek oborowy. Uporządkowanie nazewnictwa to droga we właściwym kierunku. Jeśli cokolwiek w Polsce,będzie oznaczone A-5 czy B-5 to we wszystkich krajach wspólnoty będzie to to samo i o tych samych parametrach.

Nawet poprawnie napisales.

we wszystkich krajach wspólnoty będzie to to samo i o tych samych parametrach,

TYLKO NIE w Polsce.

W Polsce zlodzieje beda dalej kradli.

POLAK POTRAFI !

x
x-er
Bo to się nie miesza - woda z benzyną. W zbiornikach z benzyną, czy to podziemnych tankach na stacji, czy w baku, zawsze jest trochę wody, to normalne!!! Jednak odpowiednie systemy na stacjach paliw zabezpieczają przez "zatankowaniem wody". Z tego samego powodu (choć nie jest on jedyny), nie należy wyjeżdżać paliwa do zera. Kto mądry ten wie, a innym nawet dyrektywy nie pomogą...
.
Jak się jedzie do innego kraju to najpierw trzeba się dowiedzieć co i jak jest ewentualnie na miejscu pytać ludzi a nie robić z siebie durnia że nie wiedział i się pomylił bo u niego jest inaczej....
a
a
a gdzie oznakowanie - ile wody w benzynie, i ile asfaltu w LPG?
s
s
skrajny debilizm, cechujący polityków UE... ...prowadzi nas do absurdu i purnonsensu. Jak można zarządzać Europą, mając problem z tankowaniem.. ...paliw... ...z tankowaniem bio komponentów, też mają problem? ..co oni qoorwa ćpają, albo wciągają, że mają, po nieprzespanej nocy, takie pomysły??? ...i jeszcze nas pouczają, jak mamy sobie umeblować w naszym kraju??? ...wydaje się, że dla naszego bezpieczeństwa, społeczność europejska, powinna zamknąć ich wszystkich, gdzieś, na dalekiej północy, u umiłowanego przez nich Putina, w szpitalu psychiatrycznym.. ...dożywotnio.
a
asdw

Jak widać Unia znów się zajmuje bardzo ważnymi rzeczami.

Wróć na i.pl Portal i.pl