Elektrownia atomowa w Polsce. Antony Blinken, Sekretarz Stanu USA: to porozumienie to przełomowy moment dla bezpieczeństwa Europy

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken skomentował wybór Westinghouse jako partnera technologicznego pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Zdjęcie ilustracyjne
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken skomentował wybór Westinghouse jako partnera technologicznego pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken skomentował porozumienie ws. wyboru Westinghouse jako partnera technologicznego przy budowie elektrowni atomowej w Polsce. Jego zdaniem to „przełomowy moment dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego”. Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała z kolei, że wiele polskich firm pracuje jako podwykonawcy przy różnych inwestycjach atomowych.

– To porozumienie zapewni strategiczne partnerstwo energetyczne między Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz jest przełomowym momentem w promocji europejskiego bezpieczeństwa energetycznego – oznajmił Blinken.

Jak dodał, jest to też świadectwo głębokich relacji gospodarczych i bezpieczeństwa między USA i Polską, a także „ważny krok naprzód w naszej globalnej walce przeciwko zmianie klimatu”, dzięki unikaniu emisji 26 mln ton CO2 rocznie.

Rada Ministrów przyjęła w środę uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwszy blok elektrowni ma być wybudowany w północnej Polsce w amerykańskiej technologii przez Westinghouse.

Minister klimatu Anna Moskwa: polskie firmy są podwykonawcami inwestycji atomowych

– Mamy 70 polskich firm, które są podwykonawcami w projektach jądrowych na całym świecie i kolejnych 200 firm, którym pomożemy w zdobyciu odpowiednich certyfikatów przed rozpoczęciem budowy elektrowni w 2026 r. – powiedziała w środę w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Moskwa została zapytana w środę w Polsat News o to, kiedy popłynie prąd z polskich elektrowni jądrowych. Minister odpowiedziała, że w 2033 roku, a może wcześniej.

Przypomniała, że planowana jest w Polsce budowa trzech dużych elektrowni jądrowych i kilkunastu małych reaktorów.

Elektrownie atomowe w Polsce. Kiedy powstaną?

– Pierwsza elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000 – dodała.

Jak podała, koszt realizacji pierwszego projektu jądrowego sięga 90-100 mld zł.

– Koszty początkowe nie będą wielkie i zostaną pokryte w całości z budżetu państwa – podkreśliła.

Szefowa resortu klimatu pytana o harmonogram prac nad pierwszą elektrownią jądrową wskazała, że w tym roku została złożona pełna dokumentacja, tak żeby uzyskać decyzję środowiskową, pozwolenia wodno-prawne. Kolejny rok - jak mówiła - to umowa przyłączeniowa, następnie pozwolenie na budowę wydane przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i pełne pozwolenie na budowę, które pozwoli na drugi etap, czyli samą budowę.

– Etap budowy będzie szybszy niż pierwszy, szczególnie, że większość tych nowych reaktorów to konstrukcje modułowe, proste do zbudowania – zaznaczyła.

Według minister Moskwy, w Polsce jest potencjał kadrowy, żeby budowa ruszyła w 2026 roku.

Elektrownie atomowe w Polsce. Nowe miejsca pracy

– Przygotowujemy kadry do budowy, potem do eksploatacji elektrowni. Z ciekawostek powiem, że mamy 70 polskich doświadczonych i certyfikowanych firm, które są podwykonawcami w projektach jądrowych na całym świecie. Dodatkowo mamy 200 firm, które mają potencjał, a my pomagamy im teraz w procesie certyfikacji, tak żeby na moment budowy były gotowe – powiedziała.

Dodała, że dla każdego reaktora potrzebujemy 4 tys. pracowników, z tego 80 proc. potrzebnej załogi może mieć wykształcenie zawodowe, na przykład spawacz, lub średnie techniczne, funkcjonujące już na rynku.

W ocenie szefowej resortu klimatu, elektrownie wpłyną pozytywnie na rynek pracy i polską gospodarkę.

– Mówi się o tym, że to będzie 1-2 proc. PKB w skali roku, na co wskazują doświadczenia z innych krajów, gdzie są elektrownie jądrowe – podkreśliła.

Technologiczną możliwość budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w zakładanym czasie, w oparciu o reaktor AP1000 potwierdził Raport koncepcyjno-wykonawczy (ang. Concept and Execution Report), złożony 12 września br. zgodnie z polsko-amerykańską międzyrządową umową o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 r. Raport wskazał również na potencjalne źródła finansowania projektu z uwzględnieniem zaangażowania instytucji rządu Stanów Zjednoczonych, tj. Export-Import Bank of the United States oraz U.S. International Development Finance Corporation.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl