Elżbieta Zającówna z powodu nieuleczalnej choroby zakończyła karierę. "Nie chciałam umierać na scenie"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Elżbieta Zającówna: Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze.
Elżbieta Zającówna: Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze. Fot. Wikipedia/ Paweł Matyka/ CC BY-SA 4.0
Przed laty była jedną z najbardziej popularnych aktorek w Polsce. U szczytu kariery postanowiła usunąć się w cień. Teraz wychodzą na jaw powody, dla których Elżbieta Zającówna zdecydowała się na taką decyzję. Okazuje się, że powodem była nieuleczalna choroba.

Elżbieta Zającówna jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od początku kariery związana była warszawskimi teatrami "Syrena", "Rampa", "Komedia" i "Bajka". Popularność zdobyła m.in. dzięki rolom w popularnym w latach 90. serialu "Matki, żony i kochanki", gdzie wcieliła się w Hankę Trzebuchowską, a także w filmach "Vabank" i "Vabank II". Na swoim koncie ma także występy w takich produkcjach jak "Seksmisja", czy "C.K. Dezerterzy".

Elżbieta Zającówna zakończyła karierę z powodu choroby

Dziś ma 64 lata. Od 13 lat jest wiceprezesem Fundacji Polsat, a także właścicielką spółki producenckiej "Gabi". O tym, dlaczego u szczytu popularności zdecydowała się usunąć w cień, opowiedziała w rozmowie z magazynem "Viva".

– Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze. Zmieniło się moje podejście do zawodu. Powiedziałam sobie, że nie będę umierać na scenie – wyznała.

Elżbieta Zającówna od urodzenia choruje na zaburzenie krzepliwości krwi - chorobę Von Willebranda. Kiedy schorzenie dało jej się we znaki, zdecydowała się na zmianę trybu życia. Od tamtej pory tylko sporadycznie powraca do aktorstwa. Zrobiła wyjątek dla swojego przyjaciela Piotra Machalicy, kiedy zagrała jego żonę w komedii romantycznej "Szczęścia chodzą parami". Film trafił na ekrany kin już po śmierci aktora.

– Wygląda na to, że ostatnie dni zdjęciowe za jego życia spędziliśmy razem – podsumowała Zającówna.

Choroba von Willebranda. Jak się objawia?

Choroba von Willebranda charakteryzuje się skłonnością do krwawień samoistnych lub po urazach. Występuje w postaci ciężkiej, umiarkowanej i lekkiej. Przyczyną jej jest brak we krwi ważnego białka, dzięki któremu krew może krzepnąć, tzw. czynnika von Willebranda.

U chorego dochodzi m.in. do częstych krwawień, przede wszystkim z nosa, ale też z dziąseł. Jej objawem jest również skłonność do siniaków. Dotknięte tym schorzeniem kobiety mają mogą mieć bardzo obfite miesiączki. Czasem dochodzi też do krwawień z przewodu pokarmowego czy samoistnych wylewów krwi do stawów.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl