ZOBACZ, KIEDY PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ - TABELA WG MIESIĘCY I LAT
Exposé Tuska było nie tylko znacznie krótsze od wystąpienia programowego przed czterema laty. Było też uboższe o dziedziny dotąd w exposé szeroko omawiane, jak kultura, edukacja czy polityka zagraniczna. Było niemal wyłącznie o finansach publicznych i o zaciskaniu pasa, które może skutkować konfliktami społecznymi. Premier zapowiedział m.in. likwidację przywilejów górniczych dla osób niepracujących bezpośrednio przy wydobyciu, reformę KRUS, likwidację ulg podatkowych oraz podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
BĘDZIEMY PRACOWAĆ DO 67. ROKU ŻYCIA. SPRAWDŹ, CZY NOWE PRZEPISY DOTYCZĄ TAKŻE CIEBIE
Większość kluczowych kwestii przedstawionych przez premiera będzie od dziś przedmiotem naszej debaty z ekspertami z ekonomii i polityki społecznej. Dziś swoje opinie na temat zmian w systemie emerytalnym przedstawia ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Andrzej Barczak. W swoim exposé Tusk tłumaczył, że "jeśli myślimy serio o tym, by polskie finanse publiczne były rzeczywiście bezpieczne (…), konieczne jest przedłużenie czasu pracy, by podwyższyć próg przechodzenia na emeryturę". - Nie utrzymamy tego systemu emerytalnego, jeśli nie zdecydujemy się na ten twardy krok - wyjaśniał premier.
Co na to prof. Barczak? - Takie rozwiązanie to konieczność - uważa śląski ekspert. -Żyjemy dłużej, a procesy demograficzne sprawiły, że coraz mniej jest tych, którzy pracują, a coraz więcej tych, na których się pracuje.
Według planów premiera, od 2040 r. kobiety, a od 2020 r. mężczyźni będą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 67. roku życia. Rząd chce, aby proces dostosowywania do nowego systemu rozpoczął się już w 2013 roku. Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie stopniowo wydłużany o miesiąc, co oznacza, że 50-letnia dzisiaj kobieta będzie pracowała o trzy lata dłużej, natomiast 30-latka - o siedem lat dłużej.Dzięki dłuższej pracy, wyższe mają być świadczenia. Zdaniem Tuska, kobieta, która dziś ma 38 lat i przejdzie na emeryturę w nowym systemie w 2040 roku w wieku 67 lat, będzie miała blisko dwukrotnie wyższą emeryturę, niż gdyby zrezygnowała z dalszej pracy jako 60-latka.
A 50-latka, która w wyniku stopniowych zmian będzie pracować jeszcze przez 13 lat, otrzyma emeryturę wyższą o ok. 20 procent. Z proponowanego zrównania wieku emerytalnego zadowoleni są pracodawcy. Uważają tylko, że rozciągnięcie tego procesu na 30 lat jest niewłaściwe.
REWOLUCJA W SYSTEMIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH - ZOBACZ WIDEO
- Popieramy zmiany, bo są one konieczne dla uratowania systemu i zapewnienia kobietom wyższych świadczeń - mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan. - Ale wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinniśmy zrównać w ciągu 10-15 lat.
ZOBACZ, KIEDY PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ - TABELA WG MIESIĘCY I LAT
Jutro w "DZ" będziemy dyskutować o zmianach w systemie emerytalnym w górnictwie. W czwartek zajmiemy się reformą polityki prorodzinnej.
ZGADZASZ SIĘ NA REFORMĘ EMERYTALNĄ? WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ I ZOSTAW KOMENTARZ
* CZYTAJ KONIECZNIE:
Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. ZOBACZ ZDJĘCIA
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?