Pierwsza o dziwnej sytuacji w TVP Lublin poinformowała w sobotę posłanka PO, Joanna Mucha.
- Cenzura wraca na skalę nie obserwowaną przez dziesięciolecia!!! Dzisiejszy program „Pod ciśnieniem”w TVP Lublin - polityczne podsumowanie tygodnia z udziałem posłów: Elżbiety Kruk (PiS), Jakuba Kuleszy(Kukiz), Genowefy Tokarskiej (PSL), senatora Andrzeja Stanisławka (Porozumienie) i moim, nagrany o godzinie 11, z emisją zaplanowaną na wieczór - został ZDJĘTY z anteny przez Dyrektora Oddziału! - napisała na Facebooku.
Chodzi o cykliczny program TVP, w którym politycy komentują bieżące wydarzenia. Tym razem rozmawiali o ustawie IPN o kryzysie dyplomatycznym.
W wydanym jeszcze w sobotę Mucha dodała: - Przypominam, że rok 2018 jest rokiem wyborczym, a telewizja publiczna ma ogromny wpływ na podejmowane przez Polaków decyzje. Stanowczo sprzeciwiam się cenzurze w mediach! Wszystkie media mają prawo dostępu do konferencji organizowanych przez instytucje państwowe! Politycy wszystkich partii mają równe prawo wypowiadania się w mediach! Zaistniałe wydarzenia wskazują na kolejne niszczenie zasad państwa demokratycznego.
Jakub Kulesza uzupełnia: - Program przebiegał spokojnie. Nie różnił się od innych, a wręcz był trochę łagodniejszy - relacjonuje i dodaje, że nie widzi żadnego uzasadnienia, żeby nie emitować „Pod ciśnieniem".
Z naszych informacji jednak wynika, że były co najmniej dwa powody i dwie wypowiedzi, które mogły nie spodobać się politykom i sympatykom PiS.
Elżbieta Kruk z PiS zaczęła krytykować Kukiz'15 za fakt, że w ustawie o IPN umieszczono zapisy dotyczące zbrodni ukraińskich banderowców (Ukraina też protestuje przeciwko ustawie). Wówczas Kulesza odparował Kruk, że przecież sama zagłosowała za przyjęciem ustawy.
- Pani poseł Kruk przyznała wtedy, że się pomyliła głosując za ustawą Kukiz'15 penalizującą propagowanie zbrodni banderowskich- dodaje Kulesza.
Druga wypowiedź byłą autorstwa senatora Porozumienia (partia Jarosława Gowina, koalicjant PiS), Andrzeja Stanisławka. Powiedział on, że najlepszym wyjściem z kryzysu dyplomatycznego byłoby gdyby wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oddał się do dyspozycji premiera.
Zaznaczmy, że szefem TVP Lublin jest Ryszard Montusiewicz. Objął stanowisko, kiedy władzę w Polsce i mediach publicznych przejął PiS. Wcześniej - też za rządów PiS - był redaktorem naczelnym Radia Lublin.
Kilka razy dzwoniliśmy do Montusiewicza. Albo było zajęte, albo odrzucał połączenie.
Pod koniec 2016 roku lubelska Nowoczesna złożyła na Montusiewicza skargę do KRRiTV. Dotyczyła stronniczego prowadzenie jego autorskiego programu w TVP Lublin. Dyrektora oddziału TVP nie spotkała za to żadna kara.
Teraz Mucha też zamierza skierować skargę do KRRiTV i chce emisji wstrzymanego programu.
POLECAMY WASZEJ UWADZE: