Żółtaczka pokarmowa typu A atakuje
SANEPID ostrzega przed gwałtownym wzrostem zachorowań na żółtaczkę pokarmową w woj. śląskim.
Epidemia żółtaczki
- Możemy już mówić o początkach epidemii. Ale chodzi tu nie tylko o województwo śląskie, a o całą Polskę - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
O skali zagrożenia mówią liczby: W ubiegłym roku zanotowano 3 przypadki żółtaczki typu A, a w tym roku już 198. Liczba stale rośnie.
CZYTAJ KONIECZNIE
CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ŻÓŁTACZCE POKARMOWEJ TYPU A
W związku z dalszym dynamicznym wzrostem liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazuje informację dotyczącą zachorowalności na WZW A na terenie województwa śląskiego w latach 2014–2017.
Żółtaczka typu A w woj. śląskim

Na terenie Polski w okresie od 1 stycznia do 30 września 2017 r. odnotowano 1685 przypadków WZW A.
- Prowadzimy bardzo szczegółowe dochodzenie epidemiologiczne. Szukamy ognisk zapalnych – mówi Zbigniew Cebo, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Sosnowcu. - Wykluczyliśmy wodę, bo ta jest pod stałą kontrolą i to trzystopniową (GPW, wodociągi miejskie i Sanepid). Zresztą te zachorowania nie mają wspólnego źródła. Tylko dwie pary chorych są powiązane. Zdecydowana większość to pojedyncze przypadki z różnych rejonów Sosnowca – dodaje doktor Cebo.
Problem jest też inny: w całym Zagłębiu, w którym zachorowań jest najwięcej, nie ma ani jednego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Najbliższe są w Chorzowie i Bytomiu (inne są w Raciborzu i Częstochowie). Ale wszędzie robi się tłok. Brakuje miejsc. Chorzy czekają w kolejce. Czekają i... zarażają.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.
ŻÓŁTACZKA: W KTÓRYM MIEŚCIE?
ŻÓŁTACZKA TYPU A JAK MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ
Do zakażenia może dojść poprzez:
₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),
₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.
Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W dziewięciu ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 24 zachorowań.
Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:
₋ osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi
₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.
Jak nie dać się żołtaczce

RODZAJE ŻÓŁTACZKI TYPY
1. Żółtaczka typu A - to żółtaczka pokarmowa, którą wywołuje wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową, jest to również dolegliwość brudnych rąk. Do zakażenia tego typu żółtaczką dochodzi na skutek zanieczyszczonej wirusami wody pitnej lub mytych w niej pokarmów. Pojawiają się charakterystyczne w postaci zażółcenia skóry i białek oczu, ciemnego moczu i odbarwionego stolca. Dostępna jest szczepionka przeciwko WZW typu A, zalecane są dwie dawki.
2. Żółtaczka typu B - nazywa jest żółtaczką wszczepienną, która jest jedną z najgroźniejszych i najpoważniejszych chorób zakaźnych. Tego typu żółtaczka może powodować groźne powikłania, w tym: niewydolność lub marskość wątroby, co w konsekwencji nasila ryzyko raka wątroby i ostatecznie zgonu. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Skuteczną metodą w zapobieganiu WZW typu B jest szczepienie. Zakazić możemy się między innymi w wyniku: stosunku płciowego, skaleczenie brudną strzykawką lub igłą, robienia tatuażu (gdy w salonach tatuażu brakuje odpowiedniej higieny pracy), to samo dotyczy zakładów fryzjerskich, kosmetycznych lub stomatologicznych, przetoczenia zakażonej HBV krwi i jej produktów.
3. Żółtaczka typu C - spowodowana jest przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV: Hepatitis C Virus). Za źródło zakażenia tego rodzaju żółtaczką, uważa się krew zakażoną wirusem. Zakażenie WZW typu C ma skryty przebieg i na początek nie daje żadnych objawów, przez co pacjenci nie mają o niej pojęcia i czują się dobrze. Co trzecia osoba odczuwa objawy żółtaczki typu C, są to między innymi: nudności, wymioty, świąd skóry, problemy z koncentracją. Do zakażenia dochodzić może na przykład: podczas hospitalizacji, gdy przetoczona nam została zakażona krew, dializa uznawana jest za główną drogę zakażenia, w trakcie wizyty u stomatologa, gdy brakuje odpowiedniej higieny (tak samo u fryzjera i kosmetyki).
Jak tłumaczy Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, choroba rozprzestrzenia się na trzy różne sposoby.
- Przede wszystkim drogą pokarmową. Żółtaczka jest określana mianem choroby brudnych rąk. Dość istotna w tych zachorowaniach jest droga kontaktów seksualnych i to, co obserwujemy w ostatnich dniach, czyli zachorowania o charakterze rodzinnym – ocenił.