Facebook cenzuruje Rubensa
Zobacz obrazy Petera Paula Rubensa:
Twórczość Petera Paula Rubensa - jednego z najwybitniejszych malarzy epoki baroku, pomimo tego, że pochodzi sprzed prawie 400 lat, została ocenzurowana przez Facebooka. Portal usunął ją z profilów użytkowników. O problemie poinformowały belgijskie media.
Według Flamandzkiej Izby Turystycznej artystyczna cenzura prześladuje flamandzkiego mistrza od XVII wieku, wtedy to przedstawiciele kościoła kazali domalować nagim postaciom na dziełach malarza przepaski na biodrach. Teraz Facebook poszedł krok dalej i zdjęcia usunął.
Izba wystosowała list do szefa Facebooka Marka Zuckerberga. Podpisali się pod nim dyrektorzy muzeów m.in. w Antwerpii, Brugii i Brukseli. Napisali w nim, że skrycie śmieją się z cenzury kulturowej, która jednak utrudnia im życie. Według nich w dzisiejszych czasach Peter Paul Rubens miałby nadzwyczajną liczbę obserwujących na swoim fanpagu na Facebooku. Flamandzka Izba Turystyczna nagrała także wideo, w którym kpii z decyzji portalu społecznościowego.
Zobacz obrazy Petera Paula Rubensa:
Zdaniem belgijskich mediów wiele wskazuje na to, że Facebook nie potrafi odróżnić sztuki od pornografii. Sprawa może jednak przyczynić się do spopularyzowania twórczości flamandzkiego artysty.
VRT News podała także informację, że to nie pierwszy przypadek, gdy Facebook usuwa zdjęcia dzieł sztuki z nagością. Wcześniej "ofiarą" portalu społecznościowego padła Wenus z Willendorfu, a także inny obraz Petera Paula Rubensa "Zdjęcie z krzyża".
Przypomnijmy za Wikipedią: Peter Paul Rubens (ur. 28 czerwca 1577 w Siegen, zm. 30 maja 1640 w Antwerpii) – flamandzki malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy epoki baroku. Twórczość malarska artysty obejmuje 2000 obrazów. W swojej twórczości skupił takie cechy epoki jak: wybujałość, żywiołowość, dynamikę, niepokój i zmysłowość.
Dzięki niezwykłej indywidualności narzucił swój styl całemu malarstwu flamandzkiemu na kilkadziesiąt lat. Malarstwo religijne realizował interpretując ze spontaniczną pasją chrześcijańskie tematy cierpienia, chwały, cudów, ekstazy. Tworząc dzieła o tematyce mitologicznej dał wyraz kultowi zdrowego i silnego ciała człowieka – odznaczające się obfitością kształtów akty rubensowskie stały się jednym z synonimów malarstwa barokowego.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień