Marika ułaskawiona przez prezydenta
Informacja o ułaskawieniu przez Andrzeja Dudę dwóch osób została publikowana na stronie prezydenta 8 grudnia. Choć w komunikacie nie zostały wskazane personalia, "Rzeczpospolita" twierdzi, że chodzi o Marikę Matuszak.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim względy sprawiedliwościowe i humanitarne - incydentalny charakter czynu, młody wiek w chwili jego popełnienia, wyrażenie skruchy, odbycie części kar pozbawienia wolności, zrealizowanie zobowiązań finansowych nałożonych wyrokiem przez osoby skazane" - czytamy na stronie prezydenta.
Co należy podkreślić, oprócz kobiety Andrzej Duda ułaskawił jej kolegę, który także brał udział w incydencie.
Trzy lata więzienia za usiłowanie wyrwania torby LGBT
Sprawa sięga sierpnia 2020 roku. Wtedy to podczas manifestacji LGBT w Poznaniu 21-letnia wówczas Marika próbowała wraz z kolegami wyrwać napotkanej kobiecie torbę w tęczowych barwach. Doszło do szarpaniny. Czyn ten sąd uznał za "próbę rozboju" i skazał Marikę na trzy lata bezwzględnego więzienia. W lipcu tego roku, po interwencji ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego, kobieta wyszła na wolność. Zbigniew Ziobro udzielił jej przerwy w odbywaniu kary do czasu zakończenia postępowania ws. ułaskawienia. Decyzja zapadła po wniosku Instytutu Ordo Iuris w tej sprawie. Wcześniej, 15 lipca, wniosek do prezydenta o ułaskawienie kobiety złożył Instytut Ordo Iuris. Niezależnie od tego Ziobro zlecił skierowanie do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej w tej sprawie.
– Nie było żadnego rozboju, a jedyną jego ofiarą jest Marika, która została w pewien sposób okradziona przez sąd, który pozbawił młodą kobietę wolności, skazując ją na trzy lata więzienia. Jestem przekonany, że z tej historii trzeba wyciągnąć wnioski – mówił wtedy Zbigniew Ziobro.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena
