Obecnie Stany Zjednoczone mają szesnaście państw ze statusem MNNA na całym świecie. Są to m.in. Japonia, Korea Południowa, Izrael, Kuwejt i Australia. Podobną pozycję w amerykańskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa ma też Tajwan, choć nie posiada formalnego statusu tego typu.
Status MNNA opiera się na prawie amerykańskim. Państwo, które je posiada, staje się sojusznikiem USA w polityce bezpieczeństwa, chociaż status ten nie obejmuje prawnej gwarancji bezpieczeństwa, takiej jak art. 5 w ramach NATO.
W ramach statusu MNNA Finlandia i Szwecja będą mogły kupować od Stanów Zjednoczonych najnowocześniejsze uzbrojenie, a Waszyngton da militarną gwarancję bezpieczeństwa.
- Rosja prawdopodobnie to zauważy i wcale nie jest to zła rzecz - ocenił prezydent Finlandii Sauli Niinistö, podczas swojej ostatniej wizyty w Waszyngtonie. Niinistö podkreślił, że Finlandia rozpoczyna teraz "proces zwiększenia współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa" z USA. Według dziennika "Iltalehti", ów proces to nic innego tylko przygotowania do uzyskania w USA statusu MNNA, czyli głównego sojusznika spoza NATO.
"Iltalehti" dodaje, że fiński minister obrony Antti Kaikkonen negocjuje już z USA m.in. zamówienia na broń oraz warunki współpracy wywiadowczej. Finlandia prawdopodobnie kupi m.in. rakiety przeciwlotnicze Patriot.
O status MNNA w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa USA zabiegać ma również Szwecja. "Iltalehti" donosi, że prezydenci Biden i Niinistö w trakcie swojej rozmowy w Białym Domu, zadzwonili do premier Szwecji Magdaleny Andersson.
Źródło: iltalehti.fi
