Pasek artykułowy - wybory

Premier Wielkiej Brytanii w Warszawie. Spotkał się z prezydentem Dudą i premierem Tuskiem

Grzegorz Kuczyński
Opracowanie:
Tusk i Starmer omawiali na konferencji prasowej wyniki spotkania w KPRM
Tusk i Starmer omawiali na konferencji prasowej wyniki spotkania w KPRM PAP/Marcin Obara
Współpraca dwustronna, wojna na Ukrainie, relacje UE z Wielką Brytanią, współpraca euroatlantycka oraz zagrożenie ze strony Rosji były głównymi tematami rozmów premiera Keira Starmera z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Szef brytyjskiego rządu gościł w Warszawie w drodze z Kijowa, gdzie w czwartek złożył wizytę. Głównym punktem wizyty w stolicy Polski były rozmowy z premierem Tuskiem w KPRM.

SPIS TREŚCI

Premier Donald Tusk powiedział, że zwrócił się do Rady Europejskiej, by doszło do pierwszego spotkania, nieformalnego szczytu z udziałem premiera Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że będzie to symboliczne ponowne otwarcie, jeżeli chodzi o współpracę między Wielką Brytanią i UE – dodał Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.

- Zdaję sobie sprawę, że to moje marzenie, że w miejsce Brexitu będzie kiedyś „return” może jest iluzją. Staram się być realistą, ale wolę w swoim sercu takie marzenia jeszcze zachować, bo czasami marzenia też w polityce się spełniają - powiedział premier Polski.

Tusk i Starmer o wojnie na Ukrainie

Tusk podkreślił również, że ważne jest to, że wraz z premierem Starmerem są "bardzo zdeterminowanymi zwolennikami jak najściślejszych więzi transatlantyckich". - Wielka Brytania i Polska, i też my osobiście, będziemy działali po obu stronach Atlantyku, aby te więzi transatlantyckie, ta jak najbliższa współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z Kanadą zarówno w kontekście wojny na Ukrainie, (...) żeby ta współpraca była na jak najwyższym poziomie, niezależnie od czasami trudności czy niepewności - podkreślił premier Tusk.

Mamy z Wielką Brytanią i osobiście z premierem Keirem Starmerem identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie, na agresję rosyjską i na to, co należy robić, jak należy działać - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z brytyjskim premierem. Premier podziękował Starmerowi za jego osobiste zaangażowanie i intensywne prace na rzecz podpisania wkrótce dokumentu o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Przypomniał, że Starmer niedawno wrócił z Kijowa, a Polska gościła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Z Wielką Brytanią i osobiście z panem premierem mamy identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie, na agresję rosyjską na Ukrainę i identyczne poglądy co do tego, co należy robić, jak należy działać, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - oświadczył Tusk. Zapowiedział, że Polska i Wielka Brytania będą w tej sprawie ściśle współpracować, dzieląc się zadaniami i informacjami.

Będziemy współdziałać z sojusznikami, by Ukraina znalazła się w maksymalnie silnej pozycji i by była zdolna do samoobrony i odstraszania Rosji w przyszłości - powiedział Keir Starmer. Premier Wielkiej Brytanii zaznaczył, że obrona Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla obrony Europy.

Rosyjskie zagrożenie na Bałtyku

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska będzie współpracować z Wielką Brytanią w obszarze bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, ale również na Morzu Północnym. - Udało się zmobilizować naszym partnerów skandynawskich, Finlandię, ostatnio także Niemcy uczestniczyły w tych rozmowach na rzecz wzmocnionej obecności i działań NATO, infrastruktury NATO-wskiej, okrętów NATO, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - powiedział Tusk.

- Będziemy skutecznie zapobiegać aktom sabotażu i w razie czego także będziemy działać - trochę jak to już Finlandia zaczęła, gdyby jakieś znowu złe zdarzenia miały miejsce na Bałtyku - w sposób bardzo twardy. I będziemy także współpracować z Wielką Brytanią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na morzu, nie tylko Bałtyckim, ale także na Morzu Północnym - podkreślił Tusk. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o działania Wielkiej Brytanii, by użyć najnowszej technologii, np. sztucznej inteligencji podczas kontrolowania i monitorowania tzw. floty cieni.

Bliska współpraca polsko-brytyjska

Premier Wielkiej Brytanii zaznaczył, że współpraca z Polską musi również koncentrować się na bezpieczeństwie i obronie. - Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi. My jako Brytyjczycy jesteśmy obecni na flance wschodniej (NATO). Złożyliśmy solidne zobowiązanie wobec Ukrainy, że będziemy jej pomagać - dodał.

- Dziś nasze kraje są wyjątkowo sobie bliskie. Mamy podobną wizję wyzwań, które przed nami stoją - mówił Starmer. Wskazał m.in. na sprawę wzmacniania więzi gospodarczych między Polską a Wielką Brytanią i zwiększania obrotów handlowych, które obecnie - jak podał - "osiągają już 30 miliardów funtów". - Więcej możemy zrobić w przypadku energetyki, w przypadku klimatu. Mówiliśmy też o współpracy w dziedzinie migracji. Wiemy, że Polska stoi w obliczu gangów, nielegalnych grup przestępczych, które z Rosji i Białorusi przemycają nielegalnie ludzi - dodał.

Starmer u prezydenta Dudy

Przed spotkaniem w KPRM brytyjski premier spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

KPRP poinformowała, że tematem rozmów, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim "były relacje dwustronne – w tym bardzo dobra współpraca polskiego i brytyjskiego przemysłu obronnego", a ponadto prezydent Duda "omówił z premierem Starmerem kwestie dotyczące dalszego wsparcia dla Ukrainy". Jak podkreślono, "w trakcie spotkania poruszono także temat relacji transatlantyckich w kontekście współpracy z nowo wybranym, niedługo zaprzysiężonym, Prezydentem USA Donaldem Trumpem". W spotkaniu wzięli udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. PAP

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl