Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Płocki koncern zaprzecza informacjom portalu Onet

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Fuzja Orlenu i Lotosu. Koncern petrochemiczny zaprzeczył informacjom podanym w portalu onet.pl
Fuzja Orlenu i Lotosu. Koncern petrochemiczny zaprzeczył informacjom podanym w portalu onet.pl Fot. Adam Jankowski
W wydanym w poniedziałek oświadczeniu PKN Orlen zaprzeczył informacjom dotyczącym połączenia z Lotosem, które podano w artykule na portalu Onet. Jak podkreśla płocki koncern, proces fuzji z Lotosem "był starannie przygotowany i przeprowadzony, zainicjowany go jeszcze w lutym 2018 r. i był realizowany przy poszanowaniu prawa krajowego i międzynarodowego".

Wybór inwestora dla każdego ze sprzedawanych w związku z fuzją PKN Orlen i Grupy Lotos został dokonany m.in. poprzez identyfikację inwestorów zainteresowanych nabywanymi aktywami, proces due diligence, czy negocjacje - napisano w oświadczeniu.

Nad całością procesu sprzedaży wszystkich aktywów dodatkowo, z ramienia Komisji Europejskiej, kontrolę sprawuje także Monitoring Trustee. Proces był zgodny z wymogami Komisji Europejskiej, czego potwierdzeniem jest pełna akceptacja Komisji Europejskiej dla wynegocjowanych przez PKN Orlen umów i partnerów do realizacji środków zaradczych - dodano.

Orlen dementuje informacje Onetu

W oświadczeniu podkreślono, że "PKN ORLEN nie jest zaangażowany w żadnej formie bezpośredniej ani pośredniej we współpracę z Adamem Hofmanem, ani spółkami bądź osobami z nim powiązanymi".

Koncern nie korzystał i nie korzysta z jego usług. Dotyczy to również Prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka i całego zarządu Koncernu. Większość negocjacji z Grupą MOL od samego początku prowadził przede wszystkim zespół PKN ORLEN. Do procesu fuzji i negocjacji umów z partnerami do realizacji środków zaradczych zaangażowano renomowane, uznane na międzynarodowym rynku doradcze firmy finansowe i prawnicze. Agencje public relations standardowo nie są zatrudniane do prowadzenia tego typu transakcji - wskazuje spółka.

Dodano, że "proces połączenia PKN ORLEN i Grupy LOTOS był trudny i wymagający".

Dlatego w sumie w fuzję zaangażowano ponad 100 ekspertów z obu firm, specjalistów branżowych ds. fuzji i przejęć czy doradców z renomowanych firm i kancelarii - czytamy w oświadczeniu.

Wskazano ponadto, że "zgodę na realizację tej transakcji niemal jednomyślnie wyrazili Akcjonariusze obecni na Walnych Zgromadzeniach obu spółek".

Orlen: budowa silnej firmy multienergetycznej to biznesowo słuszny kierunek

Co więcej, w związku z finalizacją fuzji z Grupą LOTOS Moody's Investors Service podniósł rating emitenta PKN ORLEN do historycznie wysokiego poziomu Baal, co najlepiej pokazuje, że budowa silnej firmy multienergetycznej to biznesowo słuszny kierunek - napisano.

Dodano, że "realizacja środków zaradczych w obszarze detalicznym umożliwi połączonemu Koncernowi ekspansję geograficzną poprzez wymianę aktywów na rynkach, które są kluczowe z punktu widzenia strategii całej Grupy Orlen".

W ramach jednej transakcji wymiany aktywów, PKN ORLEN uzyska ponad 7% udział na rynku węgierskim i będzie czwartym koncernem na tym rynku pod względem liczby stacji. Koncern poszerzy również obecną sieć stacji na Słowacji. Kluczowe dla PKN ORLEN jest pozyskiwanie stacji w krajach, na terenie których ma już udziały w rynku hurtowym" - wskazano w oświadczeniu.

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 września, 13:36, von Duppenstein:

ONET i Wirtualna Polska są antypolskimi portalami sponsorowanymi przez obcy kapitał. Nie ma tam ani krzty rzetelności w przekazach. Szczujnie do zamknięcia, dziwię się że jeszcze istnieją.

Dokładnie. Szkoda tylko, że wstydzą się pisać w języku ojczystym sponsorów.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl