Gdańsk. Projekty AiMOUR oraz CITYAM
Kluczowym projektem ma być AiRMOUR, który skoncentrowany jest na medycznym wykorzystaniu dronów. Finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020. Inicjatywa ta ma zbadać i ocenić rozwiązania, dzięki którym wykorzystywanie dronów w miastach ma stać się bezpieczne i niezawodne. W 2023 roku partnerzy projektu będą testować drony załogowe i bezzałogowe. W grupie partnerskiej jest sześć państw, z których pochodzi 13 partnerów. W ramach tej inicjatywy Gdańsk będzie mógł uczestniczyć w pracach nt. miejskiej mobilności powietrznej.
Projekt CITYAM to natomiast inicjatywa, która ma zbadać, jak ulepszyć miejską mobilność powietrzną. Jakie narzędzia są potrzebne do zarządzania nią? Jak sprawić, żeby drony w miastach były bezpieczne i niezawodne? Na te pytania stara się właśnie odpowiedzieć CITYAM. W projekcie uczestniczy już 14 partnerów z 6 miastami z regionu Bałtyckiego. CITYAM ma zbadać narzędzia planowania miejskiego dla lądowisk i przestrzeni powietrznej.
Co mieszkańcy sądzą o dronach medycznych w Gdańsku?
Miasto pyta więc mieszkańców, co sądzą na temat możliwości wykorzystania dronów w ich miejscu zamieszkania. Urządzenia te mają głównie służyć do celów medycznych, a w tym m.in. do przelotu z próbkami krwi. W przyszłości nie wyklucza się także transportu osób w nagłych zdarzeniach wymagającej interwencji medycznej.
Pytania dotyczą zarówno dronów dostawczych, które mogą transportować małe przedmioty bez pasażerów lub załogi i są pilotowane zdalnie oraz pasażerskich statków powietrznych eVTOL, które mogą przewieźć niewielką liczbę osób na krótkich dystansach. Te ostatnie mogą być pilotowane przez człowieka na pokładzie, ale także i zdalnie.
Gdzie wykorzystywane są drony medyczne?
Warto podkreślić, że medyczne drony w Polsce nie są wcale żadną nowością. Te wykorzystywane są już na przykład przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej do regularnych lotów transportowych o charakterze medycznym. Drony te przewoziły m.in. próbki krwi czy też próbki do testów na COVID-19 na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem.
Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na ten temat do 20 stycznia br. w ankiecie przeprowadzonej online. Badanie znajdziecie na stronie projektu AiRMOUR.
ZOBACZ TEŻ:
Drony TB2 Bayraktar dla Polski. Polscy piloci i operatorzy wrócili ze szkolenia w Turcji
