Spór o miejsce placu ks. Bogdanowicza w Gdańsku. Radni będą głosować nad uchwałą 24 listopada 2022 r.
Gdańskie stowarzyszenie "Godność" już kilka lat temu wyszło z inicjatywą, aby plac przylegający do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, od strony ul. św. Ducha, Szewskiej i Podkramarskiej, nazwać imieniem ks. infułata Stanisława Bogdanowicza.
Duchowny był wieloletnim proboszczem bazyliki. Ważną rolę ks. Bogdanowicz odegrał w czasach PRL, gdy wspierał osoby prześladowane przez reżim komunistyczny. Sam, jako młody ksiądz, był więźniem politycznym.
Wcześniej pisaliśmy: Czy plac przy Bazylice Mariackiej będzie nosił imię ks. Stanisława Bogdanowicza? Jest propozycja, zajmą się nią radni
Po śmierci duchownego w 2017 r., propozycję nazwania placu jego imieniem, stowarzyszenie „Godność” przedstawiło przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska. Po 5 latach organizacja ponowiła swoją propozycję - tym razem skutecznie. Projekt uchwały pojawił się w porządku obrad, a nad jego przyjęciem radni będą obradowali już podczas najbliższej sesji - 24 listopada 2022 r.
- Mam nadzieję, że radni poprą moją inicjatywę. Ksiądz infułat zasługuje na upamiętnienie. Dobrze by było, żeby imieniem księdza infułata nazwać plac jak najbliżej bazyliki, którą opiekował się tyle lat i z która jest utożsamiany - podkreślał już wcześniej Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia "Godność".
Gdańsk. Plac ma powstać, ale na miejscu "wybiegu dla psów". Jest kolejny apel stowarzyszenia do rady miasta
W całej sytuacji pojawił się jednak problem. Radni będą obradować nad przyjęciem nazwy nowego skweru, jednak nie tego mieszczącego się przy ul. Św. Ducha, a placu zlokalizowanego nieopodal gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jak wskazują członkowie organizacji, miejsce to budzi wiele wątpliwości, gdyż na co dzień wykorzystywane jest często jako wybieg dla psów.
Stowarzyszenie z tego względu wystąpiło do przewodniczącej rady miasta z kolejnym listem.
- Pani Prezydent Gdańska pomijając okolice Bazyliki Mariackiej i proponując na ten cel w projekcie uchwały plac w pobliżu Teatru Szekspirowskiego – na obrzeżach żywego miasta i na terenie wykorzystywanym często po prostu jako wybieg dla psów - popełnia znaczący błąd. W tej potencjalnej decyzji brakuje chyba głębszej refleksji nad wielkością postaci Księdza Bogdanowicza – nad Jego rolą w powojennej historii Bazyliki i nad Jego zasługami społecznymi, położonymi w tym konkretnym, a nie innym miejscu - tłumaczy w liście Czesław Nowak.
Prezes organizacji proponuje, aby rada miasta zmieniła plan zagospodarowania. To pozwoliłoby, by plac od strony ulicy Św. Ducha, Szewskiej i Podkramarskiej, zostać poświęcony Ks. Bogdanowiczowi. Organizacja wskazuje, że w przeszłości takie rozwiązania stosowano już chociażby w przypadku placu przy ul. Szerokiej, gdzie dziś znajduje się park oraz pomnik księcia Świętopełka.
- Nadal uważamy, prosząc ponownie o pozytywne rozważenie naszego wniosku, że upamiętnienie Księdza Infułata Bogdanowicza powinno dokonać się tylko w pobliżu Jego świątyni - kończy list do Agnieszki Owczarek - przewodniczącej rady miasta - Czesław Nowak.
Czytaj także: Spór o zabytki, czyli wojna trzydziestoletnia infułata Stanisława Bogdanowicza o dzieła sztuki
Kim był ks. infułat Stanisław Bogdanowicz?
Przypomnijmy, że ks. infułat Stanisław Bogdanowicz jest laureatem m.in. Nagrody im. Brata Alberta, uhonorowany został także Medalem św. Wojciecha i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, a 10 lat później otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska. Niedawno w Bazylice Mariackiej w Gdańsku otwarto wystawę poświęconą duchownemu, prezentującą archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z księdzem.
