Gdzie są wpłaty na Platformę Obywatelską? Rejestr świeci pustkami

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Według rejestru wpłat, od lipca tego roku żadna osoba nie wpłaciła darowizny na Platformę Obywatelską.
Według rejestru wpłat, od lipca tego roku żadna osoba nie wpłaciła darowizny na Platformę Obywatelską. Fot. Pawel Relikowski (zdjęcie ilustracyjne)
Od lipca tego roku każda partia musi na bieżąco publikować na swojej stronie internetowej rejestr wpłat od osób wspierających daną formację, a także rejestr zawartych umów, np. najmu lokalu. Na stronie Platformy Obywatelskiej próżno szukać listy osób, które wsparły partię finansowo – rejestr wpłat jest pusty. Czyżby od lipca nikt nie wpłacił pieniędzy na PO?

Wszystkie partie polityczne w Polsce muszą ujawniać, kto je wspiera finansowo. Wynika to z ustawy o partiach politycznych, która mówi, że „źródła finansowania partii politycznych są jawne”. Majątek każdej partii powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z dochodów z majątku (np. zyski z wynajmu sal czy lokali) oraz z państwowych dotacji i subwencji.

Każda partia musi prowadzić rejestr wpłat i publikować w Biuletynie Informacji Publicznej

Od 1 lipca bieżącego roku każda zarejestrowana w Polsce partia polityczna jest obowiązana do prowadzenia i bieżącego aktualizowania rejestru wpłat, który jest zbiorczym zestawieniem środków finansowych przekazanych przez konkretne osoby. Co istotne, rejestr wpłat musi być prowadzony w formie elektronicznej, a partia musi go publikować na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Zgodnie z prawem w rejestrze wpłat zamieszcza się: imię, nazwisko, imię ojca oraz miejsce zamieszkania osoby dokonującej wpłaty, datę wpłaty oraz jej wysokość. Ustawa stanowi, że „informacje w rejestrze wpłat zamieszcza się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wpłaty”.

Rejestr wpłat dla PiS i PO. Nikt nie wspiera datkami Platformy?

Czy dwie główne partie – PiS oraz PO – publikują rejestry wpłat, jak nakazuje prawo? Sprawdziliśmy.

W Biuletynie Informacji Publicznej PiS rejestr wpłat od osób wspierających te formację znaleźliśmy. Wpłaty dokonane od lipca tego roku wahają się od 2 do ponad 45 tys. zł. Wśród wpłacających są m.in. Joachim Brudziński, Ernest Bejda oraz Małgorzata Sadurska.

Platforma Obywatelska także ma na swojej stronie zakładkę z rejestrem umów i wpłat. Rejestr umów jest wypełniony. Natomiast plik PDF o nazwie „rejestr wpłat” jest... pustą tabelą, bez jakiejkolwiek zarejestrowanej wpłaty.

Zapytaliśmy posła Jana Grabca, który w PO pełni funkcję rzecznika prasowego oraz p.o. skarbnika partii, o sprawę pustej tabeli w rejestrze wpłat na Platformę. Do chwili publikacji tego artykułu poseł Grabiec nie odpowiedział.

Ted

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl